Зараз в ефірі:

Гасла, клятви та промови українського війська: минуле, сьогодення, майбутнє

23.03.2023
Гасла, клятви та промови українського війська: минуле, сьогодення, майбутнє

Сучасна війна російської федерації проти нашої держави підштовхнула військовослужбовців Збройних Сил України до переосмислення та впровадження у своє повсякденне життя нові військові звичаї, традиції та ритуали. Що це таке? Це свого роду коди, які відображають філософію, зміст, поведінку, розуміння моделі майбутнього держави, Збройних Сил, окремого підрозділу та окремого військовослужбовця, основа світогляду українського воїна.

Гасла, клятви та промови українського війська — це відображення подвигу та нескореності нашого воїнства. Кожне з них сповнено звитягою різних поколінь захисників рідної української землі. Кожне з них має глибокий смисл та зміст, яке відображає героїчне минуле, сьогодення та майбутнє.

Давня Русь і ССО ЗС України

Яскравим прикладом наслідування військових традицій Давньої Русі — використання гасла у клятві воїнів Сил спеціальних операцій «Я Воїн» — «Іду на ви!». Його у давні часи використовував великий князь Святослав Ігоревич, відважний полководець, син князя Ігоря і княгині Ольги, батько київського князя Володимира Великого. Коли князь Святослав Хоробрий йшов на ворога, він ніколи не нападав на нього зненацька. Перед боєм завжди заздалегідь попереджав своєю знаменитою фразою: «Іду на Ви!», яка наводила страх на противника, бо це завжди означало безжальне знищення ворога.

Військовослужбовці ССО завжди завершують свою клятву саме гаслом князя Святослава Хороброго «Іду на Ви!», яке фіксує чіткий смисл — противнику не буде пощади.

Українська народна республіка — «Слава Україні!»

У березні 1917 року в Києві лише розпочиналась революція, а на мітингах в регіонах відповіддю на гасло «Хай живе автономія України!» вже тоді можна було почути одностайне: "Слава! Слава Україні!".

Водночас під час визвольних змагань гасло «Слава Україні» в багатьох інтерпретаціях з’являється в різних військових формуваннях та звучить у різних регіонах України та українських етнічних землях. Її використовують різні військові підрозділи УНР та інші українські державні утворення.

Пізніше гасло підхопили наступні борці за незалежність України.

У 2018 році гасло «Слава Україні!» стало офіційним військовим вітанням.

З цим гаслом українській військові йдуть у бій і зустрічають ворога дивлячись в його очі. Прикладом стійкості та відваги є історія солдата Олександра Мацієвського, якого росіяни стратили за слова «Слава Україні!».

— Я присвоїв звання Героя України Олександру Мацієвському. Солдату. Людині, яку знатимуть всі українці. Людині, яку пам’ятатимуть вічно. За його хоробрість, за його впевненість — в Україні — і за його «Слава Україні!». Герою слава! Героям слава! Україні слава!, — Президент України Володимир Зеленський.

Національно-визвольна боротьба 30-60 років ХХ сторіччя

Найвідомішою військовою провомою, яка відображає зміст незламності, боротьби та великий замисел визволення України є «Молитва українського націоналіста». «Молитва…» написана у травнi 1936 р. у камерi № 100 львiвської тюрми «Бригiдки», чiльним дiячем ОУН Осипом Мащаком (псевдо — «Мак»).

Осип Мащак мужньо та гiдно поводився на слiдствi та процесi, хоча йому загрожувала дуже сувора кара за участь в органiзацiї вiдомого атентату на Івана Бабiя. У своєму останньому слові «Мак» проголосив, що : «За мету свого життя вважаю лише службу Українi. Україна була i є для мене такою величною, такою святою, що для неї не лише жити, а й умерти є замало. Я хотiв у боротьбi за Українську Державу, за визволення українського народу з неволi, в боротьбi за новий соцiальний лад, за соцiальну рiвнiсть, за Україну без хлопа i пана знайти цiль свого життя i своє щастя». Тюремнi переживання О.Мащака i вилилися в текст, який згодом став вiдомий як «Молитва українського революцiонера» i «Молитва українського нацiоналiста».

«Молитва…» швидко набула популярностi i доповненювалась iменами нових героїв, яких постiйно породжувала визвольна боротьба. Вiдомий дослiдник нацiонально-визвольної боротьби Григорiй Дем'ян писав, що «Молитву українського нацiоналiста» знали й говорили поряд iз «Отченашем» вранцi i ввечерi, а також у хвилинах важких випробувань усi члени й симпатики ОУН, а у 1940-1960-х роках вивчали напам’ять навiть пiдлiтки.

Ці святі слова були написані на стіні радянської в'язниці кров'ю Осипа Мащака стали для багатьох українців дороговказом. З нею йдуть у бій сучасні українські вояки, і виборюють своєю кров'ю майбутнє України.

Ще цікавий приклад того, як гімн ОУН та УПА став потужним символом для українського воїнства. Пісня «Зродились ми великої години», яка з 1932 року була гімном борців за Незалежність України, у 2018 році стала маршем для сучасного українського війська. У ньому кожне слово несе глибокий смисл та відображає прагнення багатьох поколінь захисників України здобути, захистити та закріпити на віки незалежність нашої Держави.

Сучасна Україна і війна за Незалежність

З 2014 року українське військо продовжує плекати військові звичаї, традиції та ритуали. Сучасні гасла, клятви та промови формуються самими військовими та відображають сутність та зміст теперішньої боротьби. Смисли та образи, які в них закладені — це те, що відчуває кожний український військовий, це те заради чого варто йти вперед.

«Завжди перші!»

Гасло «Завжди перші!» — слова, які дозволяють однозначно зрозуміти сенс Десантно-штурмових військ ЗС України. Слова клятви воїна ДШВ — це його філософія та основа світогляду.

У когорті сержантів серед тих, хто «завжди перші» також є своє гасло та клятва, які назавжди закріплює статус та відповідальність сержанта ДШВ перед своїми побратимами, військом та Державою. Це не просто слова — це ключ до розуміння того, хто є сержант ДШВ, його місії і стратегічних завдань.

«Вірний завжди»

Гасло морської піхоти — «Вірний завжди». Воно означає самовіддану службу Українському народові, вірність Військовій присязі та готовність виконати поставлені завдання у будь-яких умовах обстановки.

Українські морські піхотинці здобули безсмертну славу в боях з російськими окупантами.

Перед виконанням бойового завдання морські піхотинці промовляють слова, які повною мірою відображають ідеали та цінності воїнів трьох стихій. Традиції українського воїнства не змінились за багато століть, а головні принципи і сьогодні допомагають захисникам нищити окупанта, а саме честь, гідність, відвага та любов до рідної України. Морська піхота — це братерство, де кожне слово промовлене у однострої побратимів буде неухильно виконане.

Сили територіальної оборони — наймолодший рід військ Збройних Сил України. Під час великої війни за незалежність України йому довелось швидко навчатися, розвиватись, здобувати власний бойовий досвід. І цей досвід став основою кредо Сил Тро ЗС України, яке прописано потом, кров’ю і звитягами.

Це філософія. Кожне слово у гаслах, клятвах чи промовах українських воїнів — це смисли які відображають сенси, цінності, орієнтири та основу світогляду кожного, хто обрав шлях воїна та захисника України.

Військові звичаї, традиції та ритуали бережуть та примножують надбання пращурів, фіксують звитяги сьогодення, вказують правильний шлях нащадкам.

Слава Україні! Героям Слава!

Матеріал підготовлено Центром морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток