Зараз в ефірі:

Героїчна оборона Маріуполя: 86 днів проти російських загарбників

17.05.2023
Героїчна оборона Маріуполя: 86 днів проти російських загарбників

Битва за Маріуполь (також облога Маріуполя, оборона Маріуполя) почалася після вторгнення росії в Україну і тривала з 24 лютого по 20 травня 2022 року. Українські воїни чинили опір російським загарбникам і до останнього тримали оборону Маріуполя. Загалом оборона міста-героя тривала 86 днів, 82 з яких у повному оточенні. 

Політики-колаборанти (у тому числі депутати від ОПЗЖ) допомагали загарбникам створити в місті гуманітарну катастрофу. З перших днів зрадники навали окупанти прицільним вогнем знищували об'єкти життєзабезпечення міста. Зокрема, комунальні підприємства та техніку, склади з продовольством та медикаментами, вежі мобільних операторів та лінії електропередачі, помпові станції та магістральний водопровід із резервного водосховища. Спалили всі міські автобуси, підготовлені для евакуації населення. Багато цивільних мешканців опинилися в оточенні, без змоги вибратися з міста. 

17 травня 2022 року Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що гарнізон "маріуполь" виконав поставлене бойове завдання. Вищим військовим командуванням було віддано наказ командирам підрозділів, які перебувають на Азовсталі, зберегти життя особового складу.

Українське командування дало Азову наказ про припинення оборони Маріуполя та збереження життя бійців. Про це повідомив Денис Прокопенко, командир полку Азов.

За повідомленням Генштабу, розпочалася евакуація 53 важкопоранених військовослужбовців. Їх доставлено до медичного закладу у Новоазовську. Ще 211 захисників через гуманітарний коридор були евакуйовані до Оленівки з подальшим поверненням їх на підконтрольну Україні територію через процедуру обміну. Протягом 16-20 травня 2022 року оборонці міста вийшли з укриття на Азовсталі. За словами Президента України Володимира Зеленського, до перемовин щодо виведення українських бійців з Азовсталі залучалися лідери Франції, Туреччини, Ізраїлю і Швейцарії, а також Генеральний секретар ООН. Після виведення українських військових, згідно з домовленостями, вони очікуватимуть на обмін. Українська влада назвала цю операцію евакуацією; росія заявила, що захисники здалися в полон. З території Азовсталі вийшли загалом 2449 людей. Про це повідомило видання Українська правда із посиланням на джерело в розвідці.

За іншими даними загалом з 16 травня з заводу вийшло 959 осіб, зокрема, 53 важкопоранених.

Генеральний штаб ЗСУ наголосив, що завдяки захисникам Маріуполя Україна виграла час, необхідний для нарощування військового потенціалу. Утримуючи позиції на Азовсталі, українські захисники не дозволили противнику перекинути угруповання чисельністю до 17 батальйонних тактичних груп (близько 20000 особового складу) на інші напрямки. Тим самим завадили реалізувати план щодо швидкого захоплення Запоріжжя, здійснити вихід на адміністративний кордон Донецької та Запорізької областей і створити умови для оточення угруповання ООС.

Сковування основних сил противника навколо Маріуполя дало ЗСУ можливість підготувати та створити оборонні рубежі, на яких наші війська знаходяться і сьогодні та дають гідну відсіч агресору. Ми отримали критично необхідний час на формування резервів, перегрупування сил, отримання допомоги від партнерів, наголосили у Генштабі.

Захисники Маріуполя — герої нашого часу. Вони назавжди в історії. Це окремий загін спеціального призначення Азов, 12-та бригада Національної гвардії України, 36-та окрема бригада морської піхоти, прикордонники, поліцейські, добровольці, тероборона Маріуполя, співробітники Служби безпеки України. 

Увесь цей час Україна бореться за своїх воїнів та повертає їх з російського полону. 21 вересня 2022 року Україна повернула з російського полону захисників Маріуполя, серед них були і воїни Азову. 200 наших героїв обміняли на кума путіна віктора медведчука, а командирів Азовсталі  на 55 окупантів.

За умовами цього обміну командири захисту Азовсталі Денис Прокопенко Редіс, Сергій Волинський Волина, Святослав Паламар Калина, Денис Шлега та Олег Хоменко перебуватимуть у Туреччині до кінця війни. 

Нещодавно 6 травня 2023 року, відбувся черговий обмін військовополоненими. Україна повернула додому 45 захисників та захисниць полку Азов. Про це повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Додому повернулися 42 чоловіків та троє жінок. Серед них є 35 рядових і сержантів та 10 офіцерів. Всі вони нацгвардійці з підрозділу, створеному 9 років тому на азовських берегах. 

Як зазначив Президент України Володимир Зеленський у звернення від 26 квітня 2023 року, загалом повернуті з російського полону за час повномасштабної війни вже 2279 українців і українок.

16 травня 2023 року Голова ГО Рада жінок і матерів Жінки зі Сталі Наталка Зарицька під час брифінгу Рік виходу з Азовсталі: кричати, немає сил мовчати, повідомила, що "попри всі зусилля за 12 місяців вдалося повернути лише 20% оборонців, які стояли на смерть, допоки не отримали наказ від командування скласти зброю та рятувати життя. Такий наказ за час війни отримали лише захисники Азовсталі. За інформацією з відкритих джерел, виконуючи наказ, з території комбінату вийшло близько 2,5 тис. оборонців. За рік вдалося повернути близько 500 захисників. Це означає, що близько 2 тис. хлопців та дівчат досі перебувають у пеклі полону, а разом із ними у пеклі невизначеності цілий рік перебувають їхні рідні та близькі".

Президент неодноразово закликав Кремль погодитись на обмін усіх бранців.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток