Зараз в ефірі:

Країни НАТО об'єднанні: Підтримка України у війні з росією

12.07.2023
Країни НАТО об'єднанні: Підтримка України у війні з росією

До саміту НАТО у Вільнюсі прикута увага як демократичних країн, так і росії, яка всіляко наголошувала останні місяці, що Альянс не досяг консенсусу щодо двох важливих тем — приєднання Швеції та підтримки України у війні, яку розв’язала росія. Та попри прогнози, Швеція вже невдовзі може бути у структурах НАТО, також пролунало чимало заяв і щодо України.

Як зазначив Андрій Давидов, ведучий програми Міжнародний огляд, Швеція може стати членом Альянсу вже наприкінці літа — початку осені, адже для цього є всі передумови. 

— Швеція та Фінляндія за часів Холодної війни і навіть після розпаду радянського союзу були нейтральними і не розглядали негайного приєднання до НАТО. Але наблизився 2022 рік, всі демократичні цивілізовані країни побачили, якою є насправді сучасна росія і вирішили прискорити вступ. Вони вже з 90-х років 21 століття були непогано адаптовані до структур НАТО, до різних місій, які проводили разом з Альянсом, і суттєвих недоліків політичних, тим паче військових вони не мають. Але в Туреччини зі Швецією склалися певні дипломатичні непорозуміння, тому що президент Туреччини Ердоган та певні політичні кола вважають, що Швеція нібито допомагає терористичним групам в Туреччині, які стояли за невдалим переворотом 2016 року. Непрості перемовини тривали майже рік. І от за день до початку саміту Генсек Альянсу Єнс Столтенберг разом з прем’єр-міністром Швеції та президентом Туреччини остаточно домовилися, що Туреччина ближчі тижні погодиться на вступ Швеції до НАТО. І якщо у Фінляндії вся процедура зайняла лічені місяці, то, можливо, до кінця літа-початку осені ми побачимо Швецію у структурах НАТО.

І це теж буде потужний сигнал росії, вважає Андрій Давидов, тому що весь північний фланг буде під контролем НАТО. І це потужний тиск на зазіхання росії щодо країн Балтії, які певним чином були відрізані від регіону. Не менш пильна увага на саміті НАТО прикута й до України.

— Ще до початку саміту щодо України було кілька заяв.  Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що ми проходимо етап ПДЧ і це вже погоджено. Президент України вже прибув у Вільнюс. Будуть переговори з лідерами США, Канади, Німеччини та Франції. 12 липня перше засідання Ради Україна — НАТО за участі Президента України. Президент Франції Емманюель Макрон вже зазначив про передачу ракет SCALP. Це такі ж ракети, що й передала Велика Британія, але там вони називаються Storm Shadow. Згідно з Reuters, Франція дасть нам 50 ракет. Ми вже бачимо, що ці ракети дієві — вони вже прилітають по російських окупантах, вони за сотні кілометрів дістають ворожі цілі. 

Як розповів Андрій Давидов, Німеччина, також заявила також про військовий пакет допомоги на майже 700 млн євро. До нього входять дві пускові установки Patriot, 40 бойових машин піхоти Мардер, 25 танків Леопард, засоби захисту від безпілотників. Також будуть розвідувальні дрони, компоненти для польового шпиталю і 20 тисяч артснарядів. Своєю чергою, Норвегія протягом 2023 року також надає фінансову допомогу Україні. Була озвучена сума у 238 млн доларів, тож загалом вона зросте до 960 мільйонів.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток