Зараз в ефірі:

Українська — мова перемоги

21.02.2023
Українська — мова перемоги

Мова код нації, у якому сплелося все: історія народу, його світогляд, інтелектуальний, культурний та духовний результат еволюції етносу. Без своєї мови, історії та самобутньої культури немає нації. Це найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління у покоління.

Міжнародний день рідної мови запроваджено ЮНЕСКО з метою максимального збереження мов всіх народів планети та шанобливого ставлення до них. День встановили у 1999 році, однак початок цьому святу дали трагічні події 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан). Влада цієї країни жорстоко придушила демонстрацію людей, які протестували проти заборони на використання в країні своєї рідної — бенгальської мови. З 1971 року, після проголошення незалежності Бангладеш, цей день відзначають в країні як день мучеників, які загинули за рідну мову. За пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

В Україні День рідної мови відзначають з 2000 року. Це свято для нас особливе, адже українці виборювали своє право говорити українською понад 350 років. Наші пращури не лише відстоювали свободу рідної землі, а й право на існування та визнання української мови. І сьогодні ця боротьба за право говорити рідною мовою на своїй землі продовжується. Наша рідна мова — це найцінніше багатовікове надбання, генетичний код нації, душа нашого народу.

За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов, 43% із них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати понад 30% носіїв мови. Лише в Європі небезпека зникнення загрожує 30 мовам, а 13 із них перебуває на межі забуття.

Згідно із даними ЮНЕСКО на території України існує 15 мов, і на сьогодні половині з них загрожує повне вимирання. Науковці б'ють на сполох: кожні 14 днів вимирає одна з численних мов світу і до 2100 року половина з них може взагалі зникнути. Вже сьогодні існують багато мов, якими говорить не більше тисячі людей. Є й особливі випадки, наприклад, Мансі — наріччям північноамериканських індійців, розмовляє лише двоє осіб, яким уже понад 70 років. У 2009 році учені Кембридзького університету почали архівувати  мови, що зникають та збирати аудіо та відео файли з народними міфами, легендами та піснями. ЮНЕСКО своєю чергою закликає до збереження мовного різноманіття у світі. Експерти видали "Червону книгу мов, що зникають", а також "Атлас мов світу, що знаходяться під загрозою зникнення". Атлас містить близько 2500 мов (230 з яких уже зникли).

Українська мова є однією із найдавніших мов нашого континенту. Перші слова з української мови були записані у 448 р. н.е. Тоді візантійський історик Пріск Панікійський перебував на території сучасної України в таборі володаря Аттіли, який згодом розгромив Римську імперію, і записав слова «мед» і «страва». Українську мову в різні історичні періоди називали по-різному: проста, руська, русинська, козацька тощо. Історично найуживанішою назвою української до середини XIX століття була назва "руська мова".

Українська входить у тридцятку найпоширеніших у світі мов. Кількість людей, які розмовляють українською — близько 45 мільйонів. І нині її популярність зростає: все більше українців вивчають та переходять на рідну мову; міжнародні освітні курси відзначають зростання інтересу до вивчення української мови. Таким чином люди вільного світу хочуть підтримати Україну у боротьбі з агресором і окупантом — путінською росією.

Українці, любіть та шануйте свою рідну мову. Говоріть, вивчайте та розвивайте її. Розкривайте для себе її велич й могутню силу. Збережіть її в усій чудовій красі для нащадків!

Як довго ждали ми своєї волі слова.
І ось воно співа, бринить.
Бринить, співає наша мова,
Чарує, тішить і п’янить. (Олександр Олесь).

Фото: Уповноважений із захисту державної мовиБукінфо

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток