Зараз в ефірі:

Пам'ять про загиблих українських військових біля Луганського аеропорту

14.06.2023
Пам'ять про загиблих українських військових біля Луганського аеропорту

Сьогодні минає 9-та річниця загибелі 49 українських військовослужбовців внаслідок збиття російськими терористами військово-транспортного літака Повітряних сил Збройних Сил України біля Луганського аеропорту.

Трагедія сталася 14 червня 2014 року, коли найманці з російської терористичної групи вагнер збили український Іл-76. На борту літака перебувало 40 десантників 25-ї окремої Дніпропетровської повітрянодесантної бригади та 9 членів екіпажу. В результаті обстрілу усі вони загинули.

Іл-76 25-ї бригади транспортної авіаційної авіації Повітряних сил ЗСУ прямував у складі з трьох літаків до аеропорту Луганськ. Мав сідати другим, проте під час приземлення його збили з ПЗРК Ігла. Військові вилетіли з Дніпровського летовища 13 червня близько 23:00 вечора. Злітна смуга була темна через знеструмлений аеропорт, і для орієнтування літаків, що сідали, бронетехніка та вантажівки українських десантників шикувалися уздовж смуги й підсвічували фарами. Перший борт успішно сів. Другий Іл-76 пішов на зниження, коли на висоті близько 700 метрів був атакований. Десантники, що перебували в аеропорту бачили, як була випущена зенітна ракета. Друга ракета вразила літак і той зайнявся у повітрі, впав на фюзеляж і вибухнув. Вже на землі почав також горіти та вибухати боєкомплект. Літак упав приблизно за 7 кілометрів від аеропорту. Третій літак із конвою, дізнавшись про ураження і загибель другого Іл-76, зробив запит про скасування завдання і повернувся назад. Близько 6:15 до місця падіння літака прибула українська пошукова група. Проте далеко не всі тіла вдалося забрати — доступ до деяких був унеможливлений через завали. Прокуратура України того ж дня кваліфікувала подію як теракт.

Розслідування

На позиції бойовиків поблизу Луганського аеропорту українські військові знайшли три пускові труби від ПЗРК. Два ПЗРК 9К38 Ігла були використані, один несправний. Також на місці засідки виявили бляшанки з-під консервів, випущених ЗАТ Орел продукт, місто Мценськ, що в росії. Як показало слідство, у літак було випущено дві ракети, влучила лише друга. Іл-76 також обстрілювали з великокаліберного кулемета. Постало питання і щодо витоку інформації — і, як виявилося, РФ проводила постійне радіоперехоплення, прослуховування наших радіочастот. Тобто терористам повідомили, що летить літак. Однією із версій знищення в Луганську літака з українськими військовими на борту є зрада з боку диспетчерів польоту. Вони могли сприяти витоку інформації про переміщення літака.

На час розслідування обставин трагедії начальника Головного оперативного управління Генштабу генерал-майора Олександра Шутова і ще декількох високопосадовців було усунуто від виконання обов'язків. Начальником штабу АТО на момент трагедії був генерал-майор Віктор Назаров. Саме його військова прокуратура обвинуватила у злочині. За версією слідства, Назаров знехтував інформацією, що бойовики поблизу аеропорту мають озброєння, яким можна збивати літаки. І не скасував виліт. Обвинувачений наполягав: такої інформації не мав. І провини не визнав. 25 листопада 2014 року Віктора Назарова було заарештовано. 7 грудня 2015 року відбулось перше судове засідання у справі генерала Назарова.

СБУ зібрала докази, що рішення про збиття українського літака було приведене у дію позаштатним підрозділом головного управління генштабу збройних сил рф, відомим як приватна військова компанія вагнера. За даними спецслужби, злочинний наказ віддав безпосередньо командувач 58-ю армією зс рф генерал-майор євгеній нікіфоров, якого відрядили на Донбас для виконання військових завдань. Крім того, у лютому 2017 року СБУ оприлюднила запис розмов луганських бойовиків, відповідно до якого організаторами збиття літака були тогочасний командир угруповання заря ігор плотницький, а також ватажки угруповань заря і вітязь андрій патрушев та олексій гурєєв.7 жовтня 2017 року СБУ повідомила, що підозрює найманців ПВК вагнер олександра гуральова та андрія лєбєдєва у тому, що саме вони стріляли з ПЗРК по літаках. За даними СБУ, всього до операції зі збиття літака було залучено 72 найманці з ПВК вагнер. До жовтня 2017 року 15 із них були вже мертві. У березні 2021-го колишнього ватажка лнр ігоря плотницького було визнано винним у збитті українського літака. Суд у Дніпрі заочно засудив його до довічного ув'язнення. Окрім нього, довічний термін отримали ватажки бойовиків лнр олександр гурєєв та андрій патрушев. 27 січня 2022 року Дніпровський апеляційний суд підтвердив довічний вирок для плотницького, патрушева та гурєєва.

У 2021 році Верховний Суд виніс рішення за касаційною скаргою генерал-майора Віктора Назарова, якому суди перших двох інстанцій дали до 7 років тюрми у справі про збиття військово-транспортного літака Іл-76. Суд закрив кримінальне провадження у зв'язку з відсутністю в діянні Назарова В. М. складу кримінального правопорушення.

Загибель усіх 49 військових, які перебували на борту збитого Іл-76, стала найбільшою втратою з початку антитерористичної операції і найбільшою на той час одночасною втратою Збройних Сил України.

Вічна пам'ять Героям, які поклали своє життя за Україну!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток