Зараз в ефірі:

Податки на гумдопомогу: хто має платити?

27.03.2024
Податки на гумдопомогу: хто має платити?

Гуманітарна допомога, волонтери, військові і податки. Це стійке коло, завдяки якому ми виживаємо і воюємо, а наші збройні сили мають усе необхідне. Тему податків з волонтерських зборів на військо досліджували кореспонденти Армія FМ.

Податки на гуманітарну допомогу в Україні регулюються Податковим кодексом. А те, що за надану гуманітарну допомогу стягують мито, затвердили у 2010 році.  Але із 2022 року введено нову норму, що від податків звільняються учасники бойових дій – військовослужбовці. І все було б добре, якби після слів “учасники бойових дій” стояла кома, а не тире, каже народна депутатка Інна Совсун.

– Зараз в нормі винятку прописано «учасники бойових дій – військовослужбовці, працівники ЗСУ, Нацгвардії». От якщо це тире замінити на кому, то читатиметься так, що це учасники бойових дій, а також інші військовослужбовці Сил оборони. Дрібна зміна на технічному рівні, але так само це дрібна зміна на рівні впливу на держбюджет.

Інна Совсун, народна депутатка, розповідає весь механізм, за яким зараз працює сплата податків. Є затверджений перелік, що може отримувати військова частина.

Перелік затвердили у 2016 році. І, наприклад, «мавіків» там немає, як багато чого іншого, каже волонтерка Ольга Тесляк.

– Спілкуючись 10 років з військовими частинами і знаючи, як вони не хочуть, а інколи не можуть писати запити. Вони не напишуть запит на 5 спальників чи на 3 турнікети. А для військовослужбовців я можу видати під військовий квиток. Те, що вони зробили це поняття з УБД, з паспортними даними, та багато іншого. Ну не мають всі хлопці УБД.

Ольга з початку 2022 року у реєстрі волонтерів. Обіг коштів на її волонтерських рахунках за два роки приблизно 20 мільйонів гривень. Ольга купує РЕБи, дрони, приціли, тепловізори – все те, що необхідне вже зараз. І ось на цьому моменті важливо, чи у військового є статус учасника бойових дій. За словами Інни Совсун, Міністерство оборони України говорить про 40 відсотків військових, які мають статус УБД.

– Бо якщо немає, тоді якщо гуманітарну допомогу передає фонд, тобто юридична особа, то він має сплатити податок на гумдопомогу. А якщо волонтер, який зареєстрований в реєстрі волонтерів і передає допомогу військовому – то податок сплачує військовий.

Йдеться про 18 відсотків ПДФО та 1,5 відсотка військового збору. Відразу після отримання гуманітарної допомоги податкова до вас не прийде, але може завітати пізніше, тобто все одно сплата податку у майбутньому можлива, каже Інна Совсун.

– Аби запобігти такій ситуації, я подала законопроєкт, який це виправляє і вказує, що ця пільга з оплати податку має застосовуватися для всіх військовослужбовців. На жаль, цю ідею не підтримує Міністерство фінансів та податкова.

Народна депутатка Інна Совсун разом із волонтерами, представниками Мінсоцполітики, Міністерства фінансів та податкової входить до робочої групи, яка вирішує, зокрема, і це питання.

Зараз податок на гумдопомогу для волонтерів та військових працює тільки на папері, говорить виконавча директорка Благодійного фонду «Свої» Ірина Кошкіна.

– Чесно скажу, станом на зараз фонди не обмежені, ніхто цього не робить. Вони кажуть, що не можуть, бо вбачають зменшення бази оподаткування. Хай вони порахують, скільки отримали податку з гуманітарної допомоги. У мене враження, що там нуль, бо цього ніхто не робить. Це потім будуть питання судових процесів, штрафів, оскарження. Мені здається, це треба виправити до того, як почнуться штрафні санкції,

Не сплачувати податки – неправильно, однак під час війни брати гроші з волонтерів та військових, які працюють на перемогу, недоречно. Ми намагалися зв’язатися із представниками Міністерства фінансів, однак вони сказали, що не коментуватимуть це питання. Тому важливо не тільки озвучити проблему, а й вирішити її, щоб закон був для людей, а не люди для закону.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток