Зараз в ефірі:

Права та обов'язки військовозобов'язаних під час мобілізації

20.11.2022
Права та обов'язки військовозобов'язаних під час мобілізації

Про алгоритм мобілізації на військову службу, гарантії від держави та покарання за ухилення від призову на Армія FM розповів юрист ГО Юридична сотня Дмитро Чернявський.

Військовозобов'язані  особи, які перебувають у запасі для доукомплектування ЗСУ та інших формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Як зазначив правник, призов військовозобов'язаних здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати, а резервістів — командири військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві.

Громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, які зазначені в отриманих ними документах (персональних повістках, мобілізаційних розпорядженнях тощо).

Ступінь придатності до військової служби встановлюється під час медогляду ВЛК на підставі розкладу хвороб (додаток 1 наказу №402),  додатку 2 наказу №402 і таблиць додаткових вимог до стану здоров'я. 

— Якщо ви маєте певні хвороби, під час проходження військово-лікарської комісії надавайте медикам усі необхідні документи. За потреби пишіть заяву про необхідність дообстеження, зауважив Дмитро Чернявський. 

За словами юриста, пройшовши ВЛК, громадянин отримує мобілізаційне розпорядження. Після цього зобов'язаний прибути на збірний пункт із необхідними документами. Далі йому роблять запис у військовий квиток. 

Держава мобілізованим на військову службу громадянам гарантує:

— збереження місця роботи та посади до дня фактичного звільнення;

— збереження держреєстрації підприємницької діяльності фізосіб до оголошення рішення про демобілізацію;

— звільнення від податків та зборів фізособам-підприємцям на період проходження військової служби за призовом; 

— збереження місця навчання за добувачем освіти на період служби за призовом під час мобілізації;

— надання академвідпустки для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти.

Студенти освітніх закладів, а також аспірати та докторанти, які навчаються за денною чи дуальною формою навчання, не підлягають мобілізації.

Дмитро Чернявський наголосив: оскільки мобілізовані набувають нового юридичного статусу — військовослужбовці, то на них розповсюджуються права та пільги, передбачені Законом України Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей.

— Військовослужбовців заборонено залучати до завдань, не пов’язаних із військовою службою. Вони зобов'язані виконувати обсяг обов'язків, передбачених посадою. Мають право на матеріальне, грошове, продовольче та інші види забезпечення. На відпустки за сімейними обставинами та з інших причин зі збереженням грошового забезпечення тривалістю не більше 10 календарних днів, а також на відпустки у зв’язку з пологами і доглядом за дитиною. Окрім того, можуть бути надані відпустки через хворобу або для лікування після тяжкого поранення за висновком ВЛК, — розповів правознавець.

Як застеріг Дмитро Чернявський, згідно зі статтею 336 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток