Зараз в ефірі:

Причини військового конфлікту між Киргизстаном і Таджикистаном

20.09.2022
Причини військового конфлікту між Киргизстаном і Таджикистаном

Чому нині спалахнув військовий конфлікт між країнами та з якої причини вже неодноразово виникали бойові дії на кордоні між двома державами пояснив під час програми Міжнародний огляд політолог Денис Москалик.

На думку експерта, проблема в конфігурації кордону між країнами, який ще за радянських часів накреслили дуже заплутано. Він складається з великої кількості анклавів, що ускладнює користування дорогами, водними ресурсами на прикордонні. Нині більша частина цього кордону не демарковано і третина є спірною, що призводить до постійних сутичок.

Також причини криються в міжетнічному протистоянні між таджиками та киргизами. Тож закладена за радянських часів бомба уповільненої дії й призвела до нинішнього конфлікту і до масштабніших бойових дій в майбутньому.

— На відміну від Азербайджану та Вірменії, тут мова не йде про спірність якоїсь території, скільки про спірність самого кордону, який не влаштовує жодну зі сторін. В нинішній кризі ініціатором є Таджикистан, який вирішив провести наступальну обмежену операцію на прикордонні киргизькі села, які були тимчасово зайняті таджицькими військами. Врешті таджики відступили, але це намагання натиснути на Киргизстан, щоб прикордонні війська припинити тиснути на таджиків і перейшли до мирної риторики, — зазначив Денис Москалик. 

За його словами, країни зараз активно готуються, щоб розв'язати силою зброї питання прикордоння. Зокрема, завдяки закупівлі безпілотників Байрактар і придбання китайської бронетехніки. Киргизька армія потужніша, переважає у півтора раза за кількістю персоналу у підрозділах. Те, що пішли зараз на активні дії саме таджики, сприятиме тому, що збройні сили Киргизстану більше уваги приділятимуть переозброєнню та розвитку співпраці з Туреччиною. І, швидше за все, ми побачимо продовження прикордонної кризи.

— Щодо підтримки ОДКБ, то це власне клуб при росії для її самоствердження на міжнародній арені. Як потужна геополітична сила він не існує, тож що його втручання вплине на ситуацію годі очікувати. Зараз росія послаблюється і це буде сприяти, що певні військові конфлікти, до яких залучені члени ОДКБ, будуть активізовуватися, — розповів Денис Москалик. 

За його прогнозом, крім конфлікту між Киргизстаном і Таджикистаном, можливі бойові дії через спірний кордон між Киргизстаном та Узбекистаном. Також ймовірні сутички між Таджикистаном та Узбекистаном. Також потенційний конфлікт між Узбекистаном і Казахстаном. Окрім того, можлива активізація ісламістського підпілля на території середньоазійських республік. А ще подальша можливість конфлікту між Туркменістаном та Узбекистаном. Боротьба фактично за водні ресурси ще неодноразово виникатиме в цьому регіоні.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток