Зараз в ефірі:

Прийняття та підтримка як ресурс для подальшої боротьби

17.12.2022
Прийняття та підтримка як ресурс для подальшої боротьби

Як опанувати негативні емоції під час війни та спрямувати їх в ефективне русло  на Армія FM розповіла психолог Інституту соціальної та політичної психології Ольга Плетка.

Як зазначила психологиня, адаптація в умовах війни забирає значні ресурси. Неможливість контролювати власне життя дуже швидко призводить до виснаження внутрішнього ресурсу. І тут важливо навчитися берегти себе.  

— З’являється депресія і ніби лінощі, але це не лінощі: організм виснажив свої ресурси. І якщо вам зовсім нічого не хочеться робити, просто лягайте спати. Коли немає ресурсів, організм у формі гніву з останніх сил дає сигнал мозку зупинитися і перепочити. А часто замість того, щоб відновити себе, ми виплескуємо злість на оточення. Якщо до цих сигналів не дослухатися, то можна довести себе до фармакологічного лікування, — застерегла Ольга Плетка. 

За словами фахівця, у довготривалій ситуації невизначеності з періодичними надмірними стресами треба навчитися себе підтримувати. Зокрема, хвалити себе за зроблене, шукати заохочення в рідних та черпати достовірну інформацію з перевірених джерел. 

— Обов’язково хваліть себе навіть за незначні дії. Практикуючи вдячність собі, ви будете розуміти, що впоралися з певною ситуацією.  А даючи підтримку, ви її отримуєте назад, і тоді виникає відчуття синергії, спільноти. При напрузі наростає тривога, щоб її зняти, потрібно шукати достовірні джерела інформації і називати речі своїми іменами, щоб не перевантажувати себе, — наголосила Ольга Плетка. 

На думку фахівця, наснажитися ресурсами ми можемо завдяки відпочинку, прогулянкам та приємним ритуалам. Адже війна внесла корективи у нашу рутину і нам доводиться балансувати, щоб знайти нові точки опори. Тож потрібно вигадати для себе нове повсякдення. Рутина стабілізує наш стан і дає сигнал, що життя триває і певним чином контрольоване. 

Ми звикли до певного рівню комфорту. Не отримуючи його зараз, починаємо дратуватися на інших людей. Тут дуже важливо вчитися терпінню. З розумінням ставитися до своїх станів і усвідомлювати, що іншим теж може бути погано. 

— Вони і ми робимо все можливе, працюючи на економіку, тилові завдання, щоб підтримувати наших хлопців, які у нас сильні і мужні. Нам дивується весь світ. Якось розмовляла з американкою — представницею української діаспори — яка сказала, що американські діти вже не грають у Супермена, а в українців. І це надихає. Нині багато країн відкривають для себе Україну заново, — зазначила Ольга Плетка. 

І резюмувала: дуже важливо довіритися собі і сказати: "Я лише людина і роблю все, що можу у теперішній час". Підтримуючи себе, ви зможете зробити завтра більше, ніж зробили зараз. 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток