Зараз в ефірі:

Процедура спадкування під час воєнного стану

25.12.2022
Процедура спадкування під час воєнного стану

Через війну в Україні стрімко зросла внутрішня міграція, а звідси виникає чимало проблем з оформленням спадку. Про законодавче нововведення щодо місця, де відкривається спадщина на нерухомість, на Армія FM розповіла юристка громадської організації Юридична сотня Ольга Марко.

За словами правчині, нещодавні зміни однаково стосуються видів спадкування за заповітом і за законом. Зараз багато осіб змушені були переїхати через війну, частина території України окупована, що унеможливлює звернення до нотаріуса за останнім місцем проживання спадкодавця чи зважаючи на місце розташування нерухомості, що передається у спадок. Тож тепер українці можуть звертатися із цим питанням до будь-якого нотаріуса.

— Нині створений перелік нотаріусів, які працюють під час війни. Він доступний в інтернеті. При виборі нотаріуса варто враховувати, що є області та міста, де вони не мають доступу до єдиних та державних реєстрів, зокрема до Спадкового реєстру, — зауважила юрист.

Як розповіла Ольга Марко, реєстрація гарантує те, що інші фахівці не відкриють справу, тобто решта спадкоємців будуть змушені також звернутись до вашого нотаріуса. До того ж свідоцтво про право на спадщину може бути видане тільки, якщо справа зареєстрована в Спадковому реєстрі, а отже без цього свідоцтва ви не зможете успадковане майно ні продати, ні переоформити право власності на себе і т. д.

— І тут важливо сказати, що наявність доступу нотаріусів до Спадкового реєстру не пов’язується зі строком дії воєнного стану, а залежить від ситуації на конкретній території. Наприклад, нещодавно окуповану територію звільнили, отже скоро відновлять доступ, якщо це достатньо безпечно, — акцентувала правчиня.

Вона зазначила, що термін прийняття спадщини у воєнних умовах не змінився пів року від дня смерті спадкодавця. Утім під час воєнного стану строк для прийняття квартири чи будинку у спадщину, чи відмови від них тимчасово призупиняється. Якщо від смерті спадкодавця до запровадження в Україні воєнного стану минуло 6 місяців, можна отримати свідоцтво про право на спадок. Якщо ж людина померла під час війни, відкрити спадщину на нерухомість, яку вона залишила, можна буде через пів року після закінчення воєнного стану.

— Під час війни можна отримати свідоцтво про право на нерухоме майно у спадок винятково у тому разі, якщо до 24 лютого 2022 року закінчився піврічний термін для прийняття спадщини, — наголосила юрист. 

За її словами, якщо спадкувальна справа відкрита в умовах воєнного стану, після закінчення війни нотаріус передасть таку справу колезі за місцем відкриття спадщини, який і видасть свідоцтво про право на неї.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток