Зараз в ефірі:

Рейк'явікська декларація: Європа об'єднана навколо цінностей та підтримки України

20.05.2023
Рейк'явікська декларація: Європа об'єднана навколо цінностей та підтримки України

На саміті в Рейк'явіку, який організовувала Ісландія, що головує в Комітеті міністрів Ради Європи, зібралися лідери 46 держав — членів. 4-й саміт РЄ присвячений європейським цінностям та підтримці України. Які заяви звучали на зустрічі глав держав та урядів, на Армія FМ розповів голова Центру комунікаційно-контентної безпеки Валерій Король.

Як наголосив експерт, 46 країн учасниць — досить потужна європейська спільнота, до якої донедавна входила і рф. Через агресію проти України Рада Європи виключила росію зі  своїх лав, а в жовтні Парламентська асамблея назвала московський режим терористичним. 

— Європейська спільнота визнає неприпустимість агресії рф проти України. Тому коли глави держав та урядів зібралися вчетверте, була ухвалена підсумкова резолюція, де ключовою позицією була заява про політичну підтримку українського прочитання формули миру. А наше завдання — просувати українську формулу миру на всіх міжнародних платформах. 

За словами експерта, на саміті було ухвалено підсумковий документ — Рейк'явікську декларацію — Об'єднані довкола наших цінностей". 

— Цінності — це те, що об’єднує демократичну спільноту, це те, заради чого гинуть наші громадяни, відбиваючи путінську навалу. Об’єднатися проти агресивної війни росії це теж одна із базових позицій. Там же було сказано, що агресивна війна росії – це напад на демократію. Тобто європейці сприймають російську агресію не як війну росії проти України, а як напад на всі демократичні країни. 

Також, як розповів Валерій Король, лідери Ради Європи наголосили на універсальному принципі щодо геноциду, злочинів проти людяності і воєнних злочинів не застосовувати строки давності. Ще один важливих пунктів цього документа — укладення угоди про Реєстр збитків, завданих агресією рф проти України. 

— Декларацію про створення Реєстру збитків підписали понад 40 держав. Мета — створення комплексного механізму компенсації. Найперше, щоб росія сплатила повне відшкодування Україні відповідно до міжнародного права. Подавати заяви чи надавати інформацію про завдані збитки до реєстру матимуть змогу всі зацікавлені фізичні та юридичні особи. 

Після того, як буде створений сам компенсаційний механізм, сформують комісію з розгляду претензій, як зазначив Валерій Король, а далі — компенсаційний фонд. 

— Ця підтримка вчасна, дуже потужна. Тож "поїзд", який поставить хрест на путінському режимі, вже рушив у дорогу. Нам цікаві і заяви окремих представників глав окремих держав. Зокрема, президент Латвії закликав до створення путінського трибуналу. 

Цей саміт, на думку експерта, засвідчив позицію демократичної Європи, яка розуміє, що Україна захищає світову демократію і вся діяльність об’єднаної європейської спільноти має бути спрямована на те, щоб прискорити нашу перемогу.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток