Зараз в ефірі:

Різдво в Україні. Коли святкувати 25 грудня чи 7 січня?

25.12.2022
Різдво в Україні. Коли святкувати 25 грудня чи 7 січня?

Свято Різдва Христового — знаменує народження Ісуса Христа, який, за віруванням християн, посланий Богом у світ для спасіння людства. Це одне з головних свят у році, що відзначається усіма християнськими церквами — католицькими, православними, протестантськими. Різняться тільки дати святкування для православних християн і католиків.

Для українців Різдво традиційно залишається найулюбленішим святом у новорічно-різдвяний період. Згідно з опитуванням, його відзначають 49% громадян нашої країни. Однак, в останні роки, українці активно сперечаються, коли ж правильніше святкувати Різдво. Православні віряни розділилися на два табори — прихильники Різдва 25 грудня і прихильники святкувати Різдво 7 січня. І хоча більшість вірян все ще хочуть святкувати 7 січня, шанувальників дати 25 грудня в Україні більшає. Так, за даними дані опитування Соціологічної групи Рейтинг, за останній рік значно побільшало тих, хто підтримує ідею перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня: з 26% до 44%. Проти такої ідеї — 31% (у 2021 році — 58%). Найбільше прихильників ідеї перенесення Різдва серед мешканців заходу і Києва: більша частина підтримують цю ідею. Серед жителів центру відносна більшість (44%) також не проти цієї ініціативи. Крім того, спостерігається значна підтримка ідеї перенесення святкування Різдва серед греко-католиків. Серед прихожан ПЦУ — таких майже половина (46%), при цьому третина з них проти такої ідеї. Натомість серед мешканців півдня та сходу відносна більшість не підтримують ідею перенесення дати святкування Різдва.

До речі, у Біблії жодного разу не згадується точна дата народження Ісуса. Дата 25 грудня обрана умовно і її не можна назвати істинно правильною і сакральною. Тому насправді немає принципової різниці, коли відзначати цю подію. Але у церковних книгах 25 грудня вказується як дата відзначення Різдва як у католиків, так і у православних. Щоправда, одні святкують за новим стилем григоріанським календарем, а інші за старим, юліанським. Виходить, що 25 грудня — це не лише католицьке Різдво. Народження Спасителя цього дня відзначають ще 10 помісних церков світу. Православна церква України є п'ятою церквою, що відзначає Різдво за юліанським календарем — 7 січня. Цікаво, що у 1917-21рр Українська Народна Республіка перейшла на новий григоріанський календар. Люди стали жити за новим стилем, але церква продовжувала за старим.

Про можливість перейти на григоріанський календар та відзначати Різдво не 7 січня, а 25 грудня ще у 2020 році заговорили у ПЦУ. Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній вважає, що святкування Різдва Христового в один день 25 грудня в Україні можливе тоді, коли церква та віряни "дозріють" до такого рішення. Про це Епіфаній сказав у інтерв'ю Радіо Свобода.

За його словами, церква підтримує святкування Різдва — 25 грудня, "коли того захочуть українці". На все потрібен час, толерантність і поміркованість до кожної позиції, вважають священники. А от влада перші кроки у цьому напрямку вже зробила, коли призначила святковими вихідними не лише 7 січня, а й 25 грудня.

Цьогоріч синод ПЦУ дозволив проводити різдвяні богослужіння 25 грудня, якщо громада і настоятель храму виявлять таке бажання. У ПЦУ зазначили, що Священний Синод ПЦУ взяв до уваги численні запити та врахував дискусію, яка протягом багатьох років точиться у Церкві та в суспільстві.

— Передбачаючи, що через обставини війни, у публічному просторі календарних суперечок та з метою вивчення реальної церковної потреби в здійсненні у близькому часі календарних змін, вирішено, що там, де для цього існують пастирські обставини та засвідчується бажання вірних, як виключення дозволять за рішенням настоятеля та громади 25 грудня 2022 року звершити богослужіння за чином свята Різдва Христового, — зазначили у ПЦУ.

Глава ПЦУ митрополит Епіфаній вважає, що українцям з часом треба перейти відзначати Різдво 25 грудня. Але для цього треба проводити просвітницьку роботу, бо насправді усі святкують Різдво 25 грудня, просто — за різними календарями. При цьому Митрополит вважає, що не варто різко і штучно переводити різдвяні свята на 25 грудня, бо це розділить і посварить українців, які звикли до січневої дати. Окрім того, перехід на сучасний календар і святкування Різдва 25 грудня призведе до перенесення дат майже всіх православних свят, в тому числі Дня святого Миколая та Хрещення. Таку зміну буде важко прийняти багатьом вірянам. Перехід на 25 грудня має бути мудрим і поступовим. Тому українське суспільство найближчими роками чекають перемовини, повноцінний діалог, дискусія та аргументи.

У ці новорічно-різдвяні свята бажаємо нашим мужнім захисникам і захисницям, які зараз виборюють наше право жити вільно на власній землі, усім українським родинам миру, благополуччя та незламної віри у перемогу добра і правди!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток