Зараз в ефірі:

Що призводить до напруження на кордоні Ірану та Афганістану?

31.05.2023
Що призводить до напруження на кордоні Ірану та Афганістану?

Прикордонний конфлікт між Іраном та Афганістаном. Чи є передумови для того, щоб сутички в регіоні переросли у повномасштабне протистояння, на Армія FМ розповів політолог Юрій Олійник.

На думку експерта, першопричиною сутичок стали насамперед інтереси місцевих коаліцій.

— Потім вже почав центр це стабілізовувати, замирювати. Нагадаю, що хвилювання на цьому кордоні періодичні ще з кінця 2021 року. Тому там нічого нового в цьому аспекті немає. Командири в структурі Талібану часто-густо  досить незалежно можуть вести дії, координуючи, звичайно, свою політику з центром. В Афганістані немає в них такої чіткої ієрархії, яка є в Ірані. Думаю, що поки що ніякої масштабної війни там бути не може, хоча за кілька місяців у щось це може перерости.

Загалом нині Афганістан зацікавлений розв'язувати внутрішні проблеми, переконаний Юрій Олійник.

— Надто велика кількість там озброєних людей, які вміють тільки воювати. Також стоїть проблема входження в якийсь союз, щоб якесь місце зайняти в міжнародній спільноті. Але тут, звичайно, набагато легше експансію робити на північ, в район Центральної Азії, попри те, що останніми роками уклали угоду з Узбекистаном. Але, звичайно, на даний час саме мігрантський напрям менш перспективний, тому що це для самого Афганістану витрати людські, ресурсні без швидкого успіху, якщо це масштабна війна. Хоча, звичайно, нам було б вигідно, бо навіть невеликі проблеми на кордні будуть зв'язувати Іран і зменшувати його можливості для підтримки тієї ж росії.

За словами експерта, розмови про заяви Афганістану щодо оголошення війни Ірану безпідставні.

— Ці заяви висував один із керівників провінції, яка навіть не межує з кордоном. Тому, умовно кажучи, це він похайпував, а після цього на рівні центральному Талібану було вказано, що вони шукають шляхи мирного вирішення суперечностей на кордоні. Тому насправді це хайп.

Афганістан інтенсивніше діє в цьому конфлікті. Це може свідчити про меншу зосередженість Ірану на цій ділянці прикордоння, зазначає Юрій Олійник.

— Іран більше в Західній Азії зав'язаний, але все-таки вони швидко відреагували, почали туди сили перекидати. І на пакистанському, афганському кордоні почали чиновники вищі іранські командувати. Інший фактор, звичайно, багато зброї пішло американської, яка залишилася в Афганістані, її можуть застосовувати. Але безпосередній привід був дуже локальний — розподіл води, що в спекотних регіонах дуже критично.

На переконання експерта, ймовірність переростання періодичних сутичок у повномасштабний конфлікт нині невисока.

— В Ірані не зацікавлені в цьому на сто відсотків. В Афганістані вони ще шукають якийсь шлях для експансії. Більш важливо виглядає поки що Центральна Азія, хоча це може змінитися, якщо буде слабшати Іран, тоді, можливо, почнуться якісь більш активні дії. Але поки що також вичікують.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток