Зараз в ефірі:

Сон у воєнний час: як відновити сили

09.04.2023
Сон у воєнний час: як відновити сили

Як регулювати сон ветеранам, які повертаються з фронту, як за кілька годин бути у формі та яким чином розмова з психологом сприяє легкому засинанню на Армія FМ розповіла головний психолог гарячої лінії підтримки Українського ветеранського фонду Олена Лашко.

Як зазначила психолог, найперше варто звертати увагу на те, де саме перебуває людина, яка страждає на порушення сну. В зоні бойових дій військовослужбовці часто не мають повноцінного сну, але в стресових ситуаціях організм мобілізується.

— Сон багато в чому залежить від нашого емоційного стану. Відповідно, якщо людина перебуває в зоні бойових дій, вона спить, коли є така можливість. І тут треба розуміти, що так не буде завжди. І хлопці та дівчата з цим справляються і залишаються ефективними.

Сторожкий сон також багато в чому обумовлений умовами, в яких ми перебуваємо, переконана психологиня.

— Так чи інакше наш організм реагує на загрозу. І якщо не використовувати якісь сильні медикаменти, зазвичай людина від загрози прокидається. Але люди, наприклад в тому ж Херсоні, адаптувалися вже до вибухів. І це нормально, адже ми адаптуємося для того, щоб вижити. Коли ми перебуваємо у більш спокійних умовах, то наша нервова система заспокоюється і не так гостро реагує.

З досвіду спілкування на гарячій лінії, як каже Олена Лашко, ветерани, які повертаються з фронту, здебільшого потерпають навіть не від порушень режиму сну, а від сновидінь.

— Події, які переживалися як емоційні, можуть повертатися у снах. Вплинути на свій сон і сновидіння можна і через релаксаційні вправи. І важливо розуміти, що сон — це інтегрований в нашу функціональність стан. І варто подумати, щоб десь знайти підтримку. Це не обов'язково має бути психолог, можуть бути колеги, друзі, побратими. І тут дуже добре працюють групи підтримки, особливо в форматі "рівний рівному". У нас на лінії психолог Олександр Чаморсов працює в цьому форматі, адже він має досвід участі у бойових діях.

Також, як наголошує Олена Лашко, чимало військовослужбовців, які повертаються з фронту, скаржаться на те, що не можуть засинати в тиші.

— Про те, що тиша лякає, ми часто чуємо від наших ветеранів та ветеранок. Тут варто звернути увагу на те, що якщо будь-який стан триває дуже довго і впливає на якість життя, то з цим вже треба щось робити, можливо, попрацювати з психологом.

Як наголосила Олена Лашко, військовослужбовцям, яким випадає спати лише по кілька годин на добу, допоможуть методики швидкого засинання, і таких можна чимало знайти в інтернеті.

— Є така методика, поспати 15 хвилин. Я теж користуюся нею. Це неглибокий сон, який допомагає перезапустити свою нервову систему. Тут все індивідуально. І треба розуміти, що коли є можливість поспати, то треба нею скористатися. Взагалі варто довіряти своїй системі саморегуляції. Коли на гарячу лінію нам телефонують люди зі скаргами на сон, то після розмови з психологами вони кажуть, що їм захотілося поспати.

Як резюмувала психологиня, щоб якісно відпочити, варто потурбуватися про свій психоемоційний стан перед засинанням. Глибокий і спокійний сон можливий, якщо зняти психоемоційне напруження.

Гаряча лінія кризової підтримки Українського ветеранського фонду — 0 800 33 20 29.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток