Зараз в ефірі:

Три вертикалі визначатимуть всю систему військової освіти з 2023 року

22.10.2022
Три вертикалі визначатимуть всю систему військової освіти з 2023 року

З 1 вересня 2023 року сповна запрацює система професійної військової освіти. Про трансформацію системи військової професійної освіти та підготовку кваліфікованих офіцерів в умовах війни на Армія FМ розповів директор Департаменту військової освіти і науки Міністерства оборони України Володимир Мірненко.

За його словами, Департамент підготував зміни до постанови Кабміну № 1410 під назвою Концепція трансформації системи військової освіти. Вона передбачатиме нові підходи до здобуття військової освіти в мережі військових вишів. В основу концепції покладено здобуття вищої військової освіти (бакалаври, магістри, доктори філософії) в системі професійної освіти тактичного, оперативного і стратегічного рівня військової освіти, а також підвищення кваліфікації в системі підготовки на базі навчальних центрів.

Тобто ці три вертикалі будуть визначати всю систему військової освіти по трьох горизонталях: тактичний, оперативний і стратегічний рівень військової освіти.

— Нині в системі Міноборони діють 2 університети, 4 академії, 6 інститутів та 4 коледжі підготовки сержантського складу. У кожній освітній установі створені підрозділи для вивчення досвіду війни. Вони дають чіткі рекомендації щодо внесення змін до певних освітніх програм. Нині на всіх рівнях освіти такий досвід враховано, — розповів Володимир Мірненко.

Він зазначив, що зараз найбільша потреба ЗСУ у фахівцях автоматизованих систем управління, кібербезпеки, зв'язку. Державне замовлення на підготовку військових фахівців у 2022 році виконане на 100 % На деякі спеціалізації конкурс був до 10 осіб на місце. Найбільше охочих було опанувати льотні професії, інформаційні технології, системи автоматизованого управління.

— У березні, згідно з постановою Кабміну, відбувся випуск четвертого курсу на рівні бакалавра і шостого — на рівні магістрів. Право вступу після бакалаврату у магістратуру є у кожного військовослужбовця. Випуск магістрів передбачає проходження ними служби у військах, підготовку до навчання на курсах професійної військової освіти і, за бажанням, вступу у виші для здобуття рівня доктора філософії, — акцентував Володимир Мірненко.

Також він розповів про курси підготовки лідерів (L-курси), де можна здобути тактичний і стратегічний рівень освіти.

— Згідно із законодавством, ми розділяємо вищу і військову освіту. Вищу освіту можна здобувати в системі вищої освіти за рівнями бакалаврським, магістерським і доктора філософії. Військова освіта здобувається в системі професійної військової освіти. Одне із завдань — інтегрувати професійну військову освіту в державну систему освіти. І тут можливе поєднання. Наприклад, на бакалаврському тактичному рівні військової освіти ми в підготовку бакалаврів вводимо курси професійної військової освіти — L1A, L1B. Після навчання у військовому закладі та здобуття рівня бакалавр професійна військова освіта дозволяє отримати кваліфікацію командира взводу. Далі офіцер має право навчатися в магістратурі, де поєднана професійна військова освіта курсом L1C — це командир роти. Щоб отримати звання майор — необхідно пройти курс L2, де готують офіцерів штабу батальйон-бригада. І кожен курс професійної військової освіти поєднується із присвоєнням звання. Тобто ви не зможете отримати капітана, поки не пройдете курс L1C, — наголосив керівник Департаменту.

Він звернув увагу на особливості майбутньої системи військової освіти. Так, починаючи з курсу L3 в Університеті оборони України будуть навчатися всі військовослужбовці сил оборони за єдиним планом. На курсі L4 майбутні генерали будуть опановувати стратегічний рівень військової освіти. L5 — курси стратегічного управління вищого рівня та державної політики.

— Важливо те, що до проведення занять ми можемо залучати інструкторів і завдяки обміну досвідом підвищувати професіоналізм наших військовослужбовців. Основна мета — надати можливість професіоналам поділитися досвідом із тими, хто хоче здобувати той чи інший рівень військової освіти, — зазначив Володимир Іванович.

Також він розповів, що нині в Національному університеті оборони України реалізуються Курси професійної військової освіти. Проєкт передбачає підготовку у навчальних закладах НАТО викладачів для курсів L2 і L3, також відбувається розроблення освітніх програм. І з 1 вересня 2023 року вже запрацює нова система військової освіти, базована на професійній військовій освіті.

— За цей рік ми вивчаємо досвід, допомагаємо закладам тактичного рівня підготувати матеріально-технічну базу, викладачів, а також допомагаємо військовим навчальним закладам Сил оборони. Курс L2 відійде до наших військових навчальних закладів тактичного рівня. Ми також допомагаємо їм в реалізації цього проєкту, — поділився Володимир Мірненко.

І додав, що весною 2025 року за участю радників та партнерів відбудеться інституційний аудит професійної військової освіти. За його результатами буде ухвалене рішення щодо сертифікації курсів професійної військової освіти відповідно до стандартів НАТО. Амбітна мета — у 2026 році подати документи до НАТО для сертифікації.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток