Зараз в ефірі:

Весь досвід, набутий військом у бою, ми передаємо курсантам, — начальник Інституту ВМС Максим Кіріакіді

25.02.2023
Весь досвід, набутий військом у бою, ми передаємо курсантам, — начальник Інституту ВМС Максим Кіріакіді

Коли у ВМС з'явиться перша жінка-штурман? Як здобувають освіту майбутні військові моряки в умовах війни? Все це журналістці Армія FМ Катерині Даценко в Інститут Військово-Морських сил Національного університету Одеська Морська Академія, розповів очільник вишу капітан 1-го рангу Максим Кіріакіді. 

Катерина Даценко: Розкажіть коротко про себе?

Максим Кіріакіді: Здобував освіту у Севастопольському морському інституті. Це той самий заклад, який я зараз очолюю. Він вийшов із Криму після анексії і нині в Одесі готує курсантів. У 2021 році мене викликав командувач і поставив завдання очолити цей навчальний заклад. Бойовий досвід я здобув в АТО, де після виходу з Криму виконував бойові завдання відповідно до посади.

Катерина Даценко: Чим особливий Інститут ВМС?

Максим Кіріакіді: Це єдиний навчальний заклад, який готує фахівців для ВМС. У нас є 6 спеціальностей, які можуть обрати як хлопці, так і дівчата, що навчаються навіть на штурманів. Одна із них зараз здобуває фах штурмана в Італії, адже мріє служити на кораблях. У нас також вивчають корабельну зброю, засоби навігації, водолазну справу, морально-психологічне забезпечення, радіотехнічне озброєння. Крім того, здійснюємо підготовку для берегових ракетно-артилерійських військ. У планах відкрити окрему спеціалізацію — Застосування безекіпажних морських апаратів.

Катерина Даценко: Ви розповіли, що одна з курсанток навчається на штурмана. Тобто у ВМС вже немає пересторог щодо жінок на кораблі?

Максим Кіріакіді: Зараз із цим проблем немає. Командувач поставив завдання, щоб на першому кораблі типу Ада, який матиме назву Іван Мазепа, була жінка-штурман. Сподіваюся, так і вийде. Є дівчата, які дуже хочуть служити та кораблях.

Катерина Даценко: Я знаю, що дівчина, яка навчається на штурмана, мріє в майбутньому стати командиром корабля. Чи є в інших країнах командири-жінки або взагалі суто жіночий екіпаж?

Максим Кіріакіді: Повністю жіночий екіпаж я не бачив, а командири-жінки є, знаю, в США. Там навіть командувач флотом — жінка.

Катерина Даценко: А які загалом традиції є у військових моряків?

Максим Кіріакіді: Була традиція, що кораблі в понеділок у море не виходять, бо це погана прикмета. Але зараз, коли триває війна, це упередження повністю спростоване.

Катерина Даценко: Наскільки широкомасштабне вторгнення росії змінило підходи до навчання?

Максим Кіріакіді: Весь досвід, набутий військом у бою, ми передаємо курсантам. Організувати навчальний процес стало складніше, адже зараз усі розосереджені, але ми вже пристосувалися і налагодили роботу.

Катерина Даценко: Наскільки активно нині впроваджуються натовські стандарти у війську?

Максим Кіріакіді: Торік майже усі старші курси пройшли практику на кораблях НАТО. Ми підтримуємо зв'язки з усіма морськими університетами та інститутами країн НАТО. Наші курсанти навчаються в академії ВМС Італії в Ліворно, у королівському коледжі ВМС Британії в Дартмуті, у військово-морському училищі в Болгарії, у Військово-морській академії Польщі. А цього року вперше проходять вишкіл у Вільнюсі в Академії ім. генерала Жемайтіса. Також інститут долучився до такого процесу, як спільний семестр, який стартував торік серед європейських військово-морських закладів, коли на базі одного з вишів протягом 4-5 місяців навчатимуться курсанти з різних країн за єдиною програмою.

Катерина Даценко: Під час широкомасштабного вторгнення відбувся достроковий випуск курсантів, як показали вони себе у боях?

Максим Кіріакіді: Так, 5 березня відбувся достроковий випуск в усіх навчальних військових закладах. Скарг з боку командирів не було. випускники мобілізувалися і виконують бойові завдання. Зараз деякі проходять у нас курси. Ми постійно підтримуємо зв'язок і з випускниками, і з командирами частин, щоб коригувати програми навчання. Всі наші викладачі мають бойовий досвід, адже без цього неможливо правильно реагувати на освітні запити армії.

Катерина Даценко: Чи збільшилася кількість вступників після початку широкомасштабного вторгнення, як порівнювати з попередніми роками?

Максим Кіріакіді: Конкурс був практично на всі спеціальності. І так у всі військові навчальні заклади. Молодь прагне захищати Батьківщину, тож охочих здобути військову освіту чимало.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток