Зараз в ефірі:

Як не потрапити на гачок російської пропаганди?

04.03.2023
Як не потрапити на гачок російської пропаганди?

Щоб досягти свого, пропагандисти не гребують жодними методами впливу, зокрема маніпуляціями. Про "пастку негативу", або як негативні упередження керують нами, на Армія FM розповіла керівниця проєкту VoxCheck Світлана Сліпченко.

Як зазначила експертка, Ганс Рослінг у книзі "Фактологія" описав 10 основних інстинктів, які змушують нас мати хибне сприйняття. І саме ці інстинкти використовує російська пропаганда.

— Один з інстинктів — пастка негативу. Вона полягає в тому, що коли нам здебільшого подають негативні новини, це призводить до зневіри. Адже вчені виявили, що людям властиве так зване негативне упередження і більше уваги люди приділяють саме негативним новинам.

За словами Світлани Сліпченко, цим сповна користуються проросійські медіа, які в українські новини постійно зашивають наративи російської пропаганди. І метанаратив, на якому побудовані всі інші вкиди, — переконати, що Україна приречена на поразку.

— Для цього на проросійських каналах вкидаються суто негативні новини. Наприклад, постійно поширюють інформацію, що українська армія не може перемогти, перебільшують роль російської армії. І це щоденна масова деморалізація українців. Після таких новин, очевидно, що люди приймають далі нераціональні рішення. Вони можуть припинити підтримувати реформи, армію, нашу владу і так далі.

Тому, як зауважила експертка, якщо ви відчуваєте, що вас переповнюють емоції, найперше треба заспокоїтися і почати раціонально аналізувати, що відбувається насправді.

— Часто маніпулятори користуються тим, що ми не можемо ідеально знатися у всіх сферах життя і намагаються спотворити сутність певної ініціативи. Наприклад довести, що нібито медреформа покликана вбивати українців. Мета — зневірити громадян, що Україні потрібні реформи. Так само російські пропагандисти користуються ностальгією за Радянським Союзом, коли зовсім не згадується негатив. Оцю апеляцію до Союзу використовує й зараз російська пропаганда, насамперед щоб показати російській аудиторії, що жити під санкціями й залізним куполом не так вже й погано.

Тож, як наголосила керівниця VoxCheck, ми маємо вчитися мислити на основі фактів, а не на підґрунті відчуттів.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток