Зараз в ефірі:

Як зберегти емоційний баланс під час війни

14.05.2023
Як зберегти емоційний баланс під час війни

Час від часу у кожної людини виникає відчуття незадоволення — умовами життя, стосунками, роботою, і цей список можна продовжувати. Війна тільки посилила ці стани. Як врівноважити емоційний маятник, на Армія FМ розповіла психолог Катерина Хмілевська.

Конфлікт виникає, коли уявлення людини про те, якою вона має бути, не співпадає із тим, якою вона є насправді, переконана психологиня. 

— Коли не виправдовуються очікування, а дуже часто люди вимагають від себе того ж рівня, що був раніше, попри війну, стреси, на зміни. І без війни вистачає стресів,  а війна взагалі змінила все, а люди досі намагаються «бігти в тому ж темпі» і висувають до себе надмірні вимоги. 

За словами Катерини Хмілевської, провокувати внутрішню напругу здатні й соцмережі, які пропонують нам ідеальну картинку чужого життя. 

— Треба дуже бути обережними із соцмережами. Видаліть всі акаунти, які вас тригерять, коли ви починаєте відчувати заздрість, ненависть, тривогу. Відпишіться – потурбуйтесь про своє ментальне здоров'я. 

На думку психолога, успішними в роботі, допомозі, підтримці інших під час війни зазвичай стають люди, які не відкладають життя на потім.  

— Багато хто думає, житиму сповна, коли будуть гроші, схудну, закінчиться війна і список можна продовжувати. Але ніхто з нас не знає, чи житиме завтра, то навіщо ж писати чернетку свого життя. Треба починати жити вже сьогодні. 

Багато хто відмовляє собі у відпочинку, бо ж хлопцям на фронті набагато гірше, зауважує Катерина Хмілевська, але це шлях до виснаження. 

— Для чого наші військові нас захищають? Коли вони приїздять у відпустку додому, вони хочуть бачити своїх дружин красивими, успішними. Вони їдуть зарядитися емоціями. Коли ми дозволяємо собі відпочивати, у нас з'являється більше сил і для роботи, а це більше донатів і більше озброєння. 

На жаль, зараз багато родин можуть спілкуватися лише на відстані, щоб зберегти такі стосунки, найперше треба прибрати претензії, наголошує психолог.

— Зараз у нас немає на це часу: або ти витрачаєш час на з'ясування стосунків, або ти живеш. У стосунках треба працювати. Кожен день кожен з партнерів щось додає. Що принесеш, те й отримаєш. І дуже важливо проговорювати усі проблемні питання. При розмові завжди треба пам'ятати про повагу. Завжди треба говорити не про претензії до партнера, а про свої відчуття у певних ситуаціях. 

На думку психолога, якщо ж наростає незадоволення роботою або отриманим результатом, найкраще зробити паузу.

— Це може бути просто емоційне вигорання.  Це виснаження зараз тотальне. Ви маєте право зупинитися, якщо  важко. Але якщо не подобається робота, то треба шукати щось інше. Щось знайти щось нове, треба перестати себе допікати і акцентуватися на своїх сильних сторонах. 

— Не треба дивитися в далеке майбутнє, треба робити вже сьогодні те, що ти можеш. Є така тренувальна методика, яка називається "заземлення". Ваші стопи мають стояти на землі. Заплющивши очі, сконцентруйтеся на тілі. Починайте зі стоп і йдіть вгору. Так ви починаєте відчувати своє тіло і повертається себе в момент зараз. 

Люди страждають, бо живуть минулим або майбутнім, забуваючи, що життя є тільки зараз, резюмувала Катерина Хмілевська.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток