Зараз в ефірі:

Загальна мобілізація у 2023 році. Хто підлягає призову

17.03.2023
Загальна мобілізація у 2023 році. Хто підлягає призову

17 березня своє професійне свято відзначають мобілізаційні працівники Збройних Сил України. Саме на військових і працівників мобілізаційних підрозділів покладено завдання — провести набір на військову службу й забезпечити переведення визначеного складу ЗСУ, інших військових формувань на організацію та штати воєнного часу, а також сприяти підвищенню рівня мобготовності українського війська.

Перші масштабні заходи мобілізації задля стримування російської агресії було розпочато ще у 2014 році на виконання Указу Президента України. Згідно з указом Про часткову мобілізацію розпочалася перша хвиля призову на особливий період тривалістю 45 днів. Військовозобов'язані та резервісти поповнили лави Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту та інших військових формувань України.

З 24 лютого 2022 року термін "мобілізація" знайомий кожному українцю. Загальна мобілізація — це оперативний механізм поповнення лав Збройних Сил. Мобілізація триває одночасно на всій території України, діє 90 діб після оголошення, але може бути подовжена ще на 90 днів. З початком повномасштабної війни воєнний стан та загальну мобілізацію в Україні продовжували кілька разів: у 2022 році — з 24 лютого до 25 травня, з 25 травня до 23 серпня, з 23 серпня до 21 листопада; у 2023 році — з 21 листопада до 19 лютого, з 19 лютого до 20 травня.

Після оголошення загальної мобілізації в державі тривають спеціальні заходи, зокрема призов військовозобов'язаних на службу до ЗСУ. За потреби, окремих осіб на військову службу викликають командири певних військових частин за розпорядженням Генерального штабу ЗСУ. Загальна мобілізація відбувається у чотири етапи, які впроваджуються відповідно до потреб та можливостей під час активних бойових дій. Проте в Україні мобілізація почалася торік 24 лютого і триває постійно, ніяких хвиль мобілізації немає. Особа, яка уникає призову, відповідатиме за законом. За ухилення від повістки для звіряння військово-облікових даних передбачена адміністративна відповідальність. Якщо потенційний боєць з’явився для уточнення даних, пройшов медичну комісію, проте не прибув у військову частину, він нестиме кримінальну відповідальність.
Як триватиме загальна мобілізація у 2023 році та хто підлягає призову.

Суттєвих змін у 2023 році українці не відчують. Військовозобов'язаним і далі надходитимуть повістки. Насамперед мобілізуватимуть чоловіків віком до 60 років, які здатні виконувати військовий обов’язок, якщо вони не мають законних підстав для відстрочки або виключення з обліку. Військовозобов'язаним чоловікам віком від 18 до 60 років заборонено виїздити з країни, окрім низки винятків.

Зазвичай у військкоматах надають перевагу особам із військовим та бойовим досвідом. Проте військове керівництво зазначає, що для комплектації підрозділів професіоналами певних спеціальностей можуть призиватися чоловіки без бойового досвіду, але з потрібною спеціалізацією. Тобто коли в армії бракує людей певних професій, викликатимуть тих, хто зможе поповнити цей недокомплект. Але перед початком військової служби вони обов’язково проходять навчання.

— План щодо мобілізації в Україні, оголошений від моменту введення воєнного стану, ще не завершили, а у Генштабу є потреби у військових. Там точно знають необхідну кількість водіїв, стрільців, операторів, артилеристів, снайперів. Генштаб визначає завдання військкомам: план та категорії фахівців, — зазначив Міністр оборони України Олексій Резніков.

Начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ Збройних Сил України Роман Горбач повідомив, що передусім зараз мобілізують тих, хто може працювати з новими зразками озброєння, які надані західними партнерами. Крім того, здебільшого громадян нині викликають до територіальних центрів комплектування для уточнення військово-облікових даних. Рішення про мобілізацію ухвалюється після висновку медичної комісії про придатність кандидата до військової служби. Усіх, хто раніше не служив, спершу призивають до навчальних центрів для опанування визначеної спеціальності. І вже потім призовники прибувають до військових частин на конкретні посади. Громадян, яких мобілізують з досвідом військової служби й нетривалою перервою у проходженні служби, можуть відправляти одразу до бойових частин. У Центрах комплектації зазначають, що зараз обсяги мобілізації в Україні не збільшуються, натомість йде підготовка резервів, а саме уточнення бази даних військовозобов'язаних.

Нині понад мільйон бійців у формі забезпечують діяльність сектору безпеки та оборони. За словами очільника оборонного відомства Олексія Резнікова, до Збройних Сил України мобілізовано 700 тисяч осіб, до лав прикордонників до 60 тисяч, Нацгвардії до 90 тисяч, Національної поліції до 100 тисяч. І саме фахівці з мобілізаційної роботи наразі виконують надважливе завдання з формування оперативного резерву для бойових бригад, військових частин стратегічного резерву та територіальної оборони, забезпечують підвищення рівня мобготовності нашого війська.

Вітаємо мобілізаційних працівників із професійним святом! Дякуємо за вірність військовому обов'язку та сумлінну службу. Зичимо міцного здоров’я й нових звершень задля Перемоги.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток