Зараз в ефірі:

Міста-герої України: Маріуполь

11.06.2022
Міста-герої України: Маріуполь

Місто, що однією лише назвою викликає біль та співчуття. Воно пережило безліч авіабомбардувань, ракетних атак і артобстрілів. Місто майже повністю зруйноване, а кількість вбитого російськими загарбниками мирного населення становить понад 20 000 людей.

 

 

 

 

24 лютого близько 2:00 години ночі Маріуполь потрапив під удар ворожих російських ракет. А з 25 лютого там розпочалися бої за усіма напрямками. Воєнна блокада міста Маріуполь під час повномасштабного вторгнення російських військ тривала з 1 березня 2022 року.

Бійці Азову заявили, що 1 березня житлові квартали міста обстріляли ракетою Точка-У. Від 2 березня в місті повністю зник мобільний зв'язок та інтернет. Згодом армія рф скинула авіабомбу на будівлю драмтеатру, де перебувала майже тисяча цивільних мешканців міста. 19 березня бійці Азову атакували ворожий командний пункт, знищили техніку, командирів і склади з боєприпасами — росіяни втратили до 500 осіб піхоти. Увечері 11 квітня українські захисники заявили, що російські війська застосували проти українських військових у Маріуполі хімічну зброю.

Станом на 20 квітня частину українських прикордонників і бійців Національної гвардії було оточено в районі порту, потім групу з понад 500 військових вдалося визволити з оточення та перемістити на Азовсталь. Протягом ночі з 25 на 26 квітня, захисники Азовсталі нарахували 35 повітряних ударів. Частину цивільних, які переховувались у підземеллях заводу, завалило уламками, тож українські військові розпочали рятувальну операцію. 

1 травня почалася евакуація цивільних з маріупольського заводу Азовсталь. Того ж дня президент Володимир Зеленський повідомив, що близько 100 осіб виїхали до Запоріжжя. 4 травня, в рамках маріупольського гуманітарного коридору було евакуйовано понад 340 людей.

16 травня Вищим військовим командуванням України було віддано наказ командирам підрозділів, які перебувають на Азовсталі, зберегти життя особового складу. Цього дня ввечері розпочалась евакуація українських військових із блокадного міста.

6 березня 2022 року Указом Президента України місту Маріуполь присвоєно почесну відзнаку Місто-герой України.

Місто-герой України — почесна відзнака, встановлена Президентом України 6 березня 2022 для відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії російської федерації проти України. Станом на 1 квітня 2022 цією почесною відзнакою нагороджені 10 українських міст.

Кожен тимчасово окупований населений пункт обов'язково буде звільнений.

Довідково: Маріуполь є значним промисловим центром країни. У місті діють два великі металургійні комбінати: Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча та Азовсталь, продукція яких складає значну частину експорту України. А маріупольський морський порт входить до четвірки провідних портів України і є найбільшим на Сході України та на Азовському морі.

Місто Маріуполь має також вагоме культурне значення, Професійна театральна трупа в Маріуполі з'явилася в кінці 70-х років XIX століття. Один із перших театрів на сході України мав назву Концертний зал. На його сцені в кінці ХІХ століття виступали з гастролями український актор, режисер Марко Кропивницький і драматург Іван Карпенко-Карий. А Перший музей краєзнавства Донецької області був заснований там ще взимку 1920 року.

Історія цього міста є цікавою та вражаючою: у 1778 році поблизу Кальміуської слободи закладене повітове місто Павловськ. Цей рік офіційно вважається датою утворення Маріуполя. 21 травня 1779 року місту вручено грамоту про запровадження назви Маріанополь, тобто місто Марії. 24 березня 1780 року на вимогу митрополита місто остаточно було перейменоване в Маріуполь. Головним заняттям жителів купецького міста була торгівля. На березі моря на околицях міста було до 20 рибних заводів, які приносили маріупольським купцям великі прибутки. У 1824 році італієць Кавалотті почав будувати в Маріуполі судна вантажністю від 135 до 160 тонн.

30 грудня 1917 року Маріуполь був захоплений більшовиками і впродовж кількох наступних років місто 17 разів переходило із рук у руки. З початком Другої світової війни Маріуполь із його величезною промисловою базою був переведений на військові потреби країни.

У вересні 1991 року над маріупольською міськрадою вперше на сході Україні був піднятий український національний прапор. 

З 13 квітня 2014 року, місто контролювалося проросійськими терористичними формуваннями. 13 червня 2014 місто було визволене від проросійських терористів силами добровольчих українських батальйонів. У визволене місто було перенесено Донецьку ОДА.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток