Зараз в ефірі:

Створення УПА та перший бій повстанців

01.06.2022
Створення УПА та перший бій повстанців

Про створення Української повстанської армії у жовтні 1942 року та перші бої повстанців в програмі Історичний фронт розповів історик Володимир Поліщук.

 

 

Андрій Давидов: Українська повстанська армія була створена 14 жовтня 1942 року, якими були передумови формування?

Володимир Поліщук: Тема УПА поросла міфами, особливо до цього доклали руку наші північні сусіди, які роблять із бійців УПА посібників фашистів, колаборантів і бандитів. Розвінчуючи ці міфи, УПА не виникла на порожньому місці та мала глибоке державотворче та військове коріння. Адже минуло не так багато часу від УНР, всі ще пам'ятали бої, коли давали тягла червоним. До того ж всі вже побачили, що таке радянська влада, про голодомор знали не з чуток. Тож свідомі українці, які створювали цю організацію, добре розуміли, для чого це роблять і від кого мають боронити новостворену державу.

Перед цим ще починається Друга світова війна. І 30 червня 1941 року національні збори у Львові проголошують Акт відновлення Української держави. Створюється уряд під керівництвом Ярослава Стецька та починається розбудова української армії. Зрозуміло, що нацистам це не сподобалося. Німеччина швидко цей акт відкликала, а українських націоналістів сотнями кидають за ґрати. Того самого Степана Бендеру на початку липня 1941 року в Кракові арештовують та кидають до в'язниці.

Андрій Давидов: Які події розгорталися у жовтні 1942 року?

Володимир Поліщук: Якраз у нас із вересня-жовтня 1941 року до жовтня 1942 року здіймається хвиля, яку німці намагаються придушити масовими арештами — бандерівський рух. Весь 1942 рік оунівці присвячують, крім підпільної боротьби проти нацизму, формуванню УПА. Вже в жовтні 1942 року відбувається військова конференція ОУН, де було ухвалене рішення про початок творення повстанських відділів, які й отримують назву УПА. Тож 14 жовтня 1942 року можна вважати народженням Української повстанської армії, якраз на Покрову.

Перші терени, де армія виростає, — Волинь. Оскільки це і лісові масиви, і тут високий рівень національної свідомості населення. Підпільна мережа швидко формувалася, місцеві дуже допомагали. Крім того, на Волині були зосереджені сили радянського партизанського руху, які переховувалися, тож бойові зіткнення були і з ними. В жовтні 1942 року на конференції було встановлено, як УПА буде розбудовуватися. У грудні 1942 року на другій конференції був сформований проєкт УПА. А в січні 1943 року, під керівництвом Григорія Перегіняка, на псевдо Коробка, повстанські відділи об'єдналися у першу сотню.

Андрій Давидов: Чим займалася новостворена сотня?

Володимир Поліщук: Найперше, збирали розвіддані про ворога. Оскільки місцеве населення почало жалітися на засилля німців. До того ж гарнізони жандармерії, які мали підтримувати порядок і німецькі комунікації на місці, займалися паралельно грабунком і звірствами. Тож мета була знищити ці угруповання, які тероризували місцеве населення. Німці методично арештовували людей, лояльних до УПА, і це теж підштовхнуло до більш кардинальних дій. Вони вилилися в те, що в ніч з 7 на 8 лютого відбулася перша військова операція проти загарбників.

Андрій Давидов: Якою була перша військова операція УПА?

Володимир Поліщук: Це так званий бій за Володимирець, який був райцентром Рівненщини. Там перебував німецький гарнізон близько 40 жандармів, близько 70 наймитів з радянської армії (військовополонених з різних республік Радянського Союзу, це були не українці) і близько 200 осіб допоміжної поліції. Німців там перебувало лише 30 осіб. Сили УПА оточили місто та атакували гарнізон. Заскочений вночі ворог втратив понад 60 вбитими, 20 осіб потрапило в полон, а інші розбіглися. З боку УПА в першому бою був один загиблий і двоє поранених. Тож за мінімальних втрат УПА отримало зброю та амуніцію. Це те, що ми зараз бачимо на фронті, коли наші хлопці за допомогою розуму розбивають набагато більші російські частини. Після цього були великі бої за Горожанівку та Космач. Були і менші бої, штурми міст, була співпраця з польськими партизанами.

Андрій Давидов: Як німецьке командування відреагувало на бій під Володимирцем і появу УПА?

Володимир Поліщук: Німці досить серйозно поставилися до появи Української повстанської армії. Про це свідчить і тиск на ув'язненого Бандеру та інших, були посилені гарнізони. Також німецька розвідка та поліція почала серйозніше боротися проти УПА. Але це не зупинило повстанців, вони успішно і далі воювали з німцями.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток