Українці відзначають головне свято країни — День Незалежності

Українці відзначають головне свято країни — День Незалежності

День Незалежності України відзначається щороку 24 серпня на честь ухвалення Верховною Радою УРСР у 1991 році Акта проголошення незалежності України — політико-правового документа, який засвідчував новий статус української держави.

 

 

 

 

Вперше День Незалежності України відзначили 16 липня 1991 року — у річницю прийняття Декларації про державний суверенітет України Верховною Радою УРСР. У постанові Про День проголошення незалежності України було написано наступне: "Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє: Вважати 16 липня Днем проголошення незалежності України та щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України".

Однак пізніше дату святкування перенесли на 24 серпня. Саме 24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР прийняла Акт проголошення незалежності України. Вважати День незалежності офіційним державним святом стали, починаючи з 1992 року.

До своєї незалежності Україна йшла довгим шляхом. Історія формування української держави має тисячолітню традицію. Її початком є існування Антської держави, державного об’єднання полян Русі, згодом об’єднання Руської держави з центром у Києві. З розпадом Київської держави традиції державності перейшли до Галицько-Волинського князівства. Далі було Литовсько-Руське велике князівство, у складі якого Київська і Волинська землі користувалися значною автономією.

У XVII столітті на території сучасної України починає формуватися Козацька держава. Понад сто років козаки боролися за незалежність України, але досягти її їм так і не вдалося. У XVIII столітті український народ втратив свою державність та опинився у межах двох імперій — Російської та Австрійської на наступних двісті років.

У XIX - на початку XX століття зароджується і розвивається український національний рух, який привів до Української революції 1917-1921 років та відродження української державності. Формується Центральна Рада, яка своїм ІІІ Універсалом проголошує про створення Української Народної Республіки, а IV Універсалом оголошує незалежність УНР. У 1919 році Акт Злуки засвідчив соборність українських земель. Однак УНР, як держава, проіснувала недовго. Український народ втратив шанс мати власну державу аж до кінця ХХ століття.

І тільки у 1991 році 24 серпня позачергова сесія Верховної Ради республіки проголосила незалежність України та створення самостійної держави — України. Повну державну незалежність Україна здобула після проведення загальнонаціонального референдуму 1 грудня 1991 року, коли за її незалежність висловилися 90,32% громадян. Схваливши на всеукраїнському референдумі Акт проголошення незалежності України, народ надав цьому документові реальної сили та започаткував новий етап розвитку історії нашої держави.

Свято День Незалежності завжди широко відзначається по всій країні. Основні святкування на державному рівні проходять у Києві, де традиційно Президент України дає урочистий прийом до Дня незалежності. Перші особи держави покладають квіти до пам’ятників видатним українцям (Володимиру Великому, Богдану Хмельницькому, Михайлові Грушевському і Тарасу Шевченку) та беруть участь в молитві за Україну, що традиційно відбувається у Софії Київській за участі представників всіх конфесій, наявних в Україні.

Протягом кількох останніх років до Дня незалежності України у Києві проводили військові паради, але торік від цієї традиції вирішили відмовитися. 24 серпня 2019 року на честь свята у Києві провели Ходу гідності та Марш захисників України, за участю ветеранів АТО-ООС. Цього року згідно із підписаним президентом Володимиром Зеленським указом про святкування Дня Незалежності у 2020 році, офіційного параду в Києві не планується. Натомість передбачено низку інших святкових заходів. Так у столиці пройде Марш захисників України. Як і торік, марш пройде від парку Шевченка поряд із Червоним корпусом КНУ до Майдану Незалежності. У марші візьмуть участь сім’ї полеглих героїв України;побратими, які отримали поранення, відстоюючи суверенітет нашої країни; представники поранених на Майдані під час Революції Гідності, а також усі охочі українці. Марш захисників на День Незалежності пройде не лише в Києві. Планується його проведення й в інших містах країни. Зокрема, в Ужгороді та Харкові.

Ще однією доброю і красивою традицією, яку започаткували українці, стало на честь свята вдягати святкові вишиванки. По всій Україні на День Незалежності проходять паради вишиванок, святкові концерти, вернісажі, тематичні виставки, та різноманітні спортивні заходи.

З Днем Незалежності, українці! Любіть та бережіть свою країну — нашу рідну Україну!