Як і які новітні зразки озброєння РФ використовує на територіях ОРДЛО

19.08.2021
Як і які новітні зразки озброєння РФ використовує на територіях ОРДЛО

Про гуманітарні конвої Російської Федерації та військову розвідку, а також використання Збройними силами РФ на території ОРДЛО новітніх зразків зброї в ефірі Армія FM розповів представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький.

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Військова розвідка виявляє багато сучасних зразків російської зброї на Донбасі. Що нового та особливого помітили цього року?

Вадим Скібіцький: Російська Федерація цілеспрямовано проводить комплекс заходів саме по вдосконаленню свого озброєння і випробування його в бойових умовах. Наприклад, по засобам радіоелектронної боротьби і радіоелектронного ризику, безпілотних літальних апаратів, стрілецької зброї особливо снайперської, боєприпасів, мін і все, що пов’язано з цим. У 2021 році військовою розвідкою було зафіксовано передачу техніки Росією на окуповані території.

По-перше, ми відмічаємо, що протягом цього року значно збільшилась кількість техніки, яка відправляється для ремонту і відновлення у Росію, а потім повертається на Схід України. По-друге, ми відмічали, що постачаються новітні зразки збройної електронної розвідки, які активно використовуються по всій лінії фронту.

Наступне питання це безпілотні літальні апарати. На минулому тижні розвідка зафіксувала переміщення на територію України комплексу «Леєр-3», а в його складі знаходиться безпілотний літальний апарат «Орлан – 10» і саме останні два тижні ми відмічали активізацію задіяння таких літальних БПЛА проти наших сил.

Наталія Шмарко: Російські найманці часто використовують вибухові пристрої. Чи з’явилися у них нові зразки?

Вадим Скібіцький: По-перше, з’явилась нова тактика застосування саме вибухових пристроїв. По-друге, фіксується застосування протитанкових протипіхотних мін. Хоча протипіхотні міни взагалі заборонені. Через те це загроза не тільки підрозділам ЗС України це і загроза місцевим мешканцям.

Наталія Шмарко: Крім державних російських військових компаній найманцям допомагають у постачанні зброї і приватні. Яку роль вони відіграють у сучасній концепції ведення Росією нетрадиційних воєнних дій?

Вадим Скібіцький: На першому етапі 2014 року приватні компанії дуже активно застосовувалися на нашій території. Це були ті підрозділи, які безпосередньо брали участь у найбільш масштабних бойових діях. Але з 2015 доля саме цих приватних компаній на території України зменшилась, тому що вони почали використовуватися в інших регіонах, таких як Сирія, Лівія, Латинська Америка. Але тим не менш, військові компанії присутні на нашій території. Вони здійснюють охорону так званих різних установ на територіях Донецької і Луганської областей. Вони забезпечують переміщення вантажів і здійснюють підготовку саме як інструктори таких збройних підрозділі Російської Федерації.

Наталія Шмарко: Чи має українська сторона механізми протидії засобам цифрового зв’язку?

Вадим Скібіцький: Якщо ми говоримо про протидію, ми повинні поділити на адміністративну та офіційну складову. Перше це викриття фактів і їх оприлюднення та доведення до нашого населення і міжнародної спільноти. Це дозволяє викрити плани наміру Російської Федерації щодо мирного населення на окупованій території.

Друге питання це вже сили засобів ЗС України, які застосовують, щоб подавити цю діяльність агресора. Насамперед, це стосується БПЛА, засобів для наведення артилерійських систем, мінометів під час обстрілів.

Наталія Шмарко: Що змінилось у противника стосовно снайперської зброї?

Вадим Скібіцький: Зміни відбулися і вони стосуються двох напрямків. Перший це оснащення снайперських груп, розвідувальних груп, які діють з території РФ і окупованих територій. Друге це забезпечення різними засобами: виявлення контрснайперської боротьби, все що застосовується саме снайперськими групами РФ.

Наталія Шмарко: Яку загрозу несе стягнення російської техніки та військ до наших кордонів?

Вадим Скібіцький: По-перше, одна із актуальних загроз для національної безпеки України, нарощення угрупованих сил Росії біля наших кордонів. Якщо говорити у чому полягає не тільки загроза, а виклик для нашої держави, можна вважати демонстрації погроз РФ, які викликають збитки для нашого населення.

Дуже активне нарощення Росія почала в березні і квітні цього року. Це було під приводом проведення навчань «Запад 2021». Цей процес не закінчився. Зараз йде активна фаза підготовки до цього навчання. Це спільне навчання збройних сил Білорусії і РФ, де чітко визначені полігони, де будуть розгортатися війська для проведення показових різних функцій.

Через це ми повинні бути готові до того, що показ або демонстрація цих сил буде продовжена. А серпень-вересень буде насичений активними діями Росії на наших кордонах.

Країни-НАТО розуміють, що загроза не тільки для України, а й для європейської безпеки і саме через це, створюється система стримування, щоб не допустити повного контролю Російської Федерації в нашому регіоні. Ви спостерігали навчання «Сі-Бриз». Так масштабно воно було проведено вперше. Наші партнери теж взяли участь у цьому навчанні, де були відпрацьовані питання забезпечення безпеки в Чорноморському регіоні, стримування агресивних дій Російської Федерації і недопущення подальшого розширення агресії Росії проти нашої держави. Країни-НАТО активно підтримують Україну.

Наталія Шмарко: Під виглядом гуманітарної допомоги Росія так і продовжує постачати озброєння для своїх найманців?

Вадим Скібіцький: Природа гуманітарної допомоги змінювалася і змінюється з 2014 року. Якщо у 2014-2015 ріці дійсно заходили конвої для постачання озброєння, боєприпасів, вибухових речовин, то коли були розгорнуті російські окупаційні війська - перший, другий армійські корпуси та відновили залізницю, вже почали постачатися автомобілями та залізничним транспортом через кордон. Адже це можна зробити приховано. Особливо, коли Донецьк та Луганськ - потужні економічні зони, де можна приховати велике постачання вантажів.

Пізніше гуманітарна допомога була спрямована на пропагування підтримки Російською Федерацією окупаційних режимів. В окремих випадках постачалося найбільш сучасне озброєння, специфічне озброєння та техніка, яка необхідна для діяльності першого та другого армійських корпусів.

Зараз зайшов гуманітарний конвой на передодні виборів в Державну думу Росії, які відбудуться у вересні, а за нашими підрахунками близько 60-ти тисяч громадян отримали російські паспорти. Це використовується Росією для того, щоб змусити людей голосувати під час проведення виборів в Державну думу, а гуманітарний конвой як пропагандиська ціль спонукає виборців голосувати насамперед за партію «Єдиная Россия». Такий спосіб як гуманітарний конвой буде використовуватися Російською Федерацією і в подальшому.

Наталія Шмарко: Як Україна може вплинути на блокування блокпостів Росією, що суперечить усім нормам міжнародно-гуманітарного права?

Вадим Скібіцький: Це порушення елементарних норм міжнародно-гуманітарного права і насамперед прав людини. На сьогоднішній день найчастіше блокування відбувається влітку. Для цього активно використовувалася боротьба з Ковід-19, але ми розуміємо чому закривали кордони. Молодь вступає в вищі навчальні заклади, а окупаційні адміністрації намагаються не допустити відтоку молодих людей з окупованих територій.

Наступне питання це контроль переміщення громадян на окупованих територіях. За нашими даними там створено потужний контррозвідувальний режим, який дозволяє повністю контролювати ситуацію на окупованих територіях і саме пункти пропусків це один з елементів режиму. Там все під контролем і активно використовується окупаційними адміністраціями для того, щоб тримати людей в страху, контролювати ситуацію та недопустити будь-яких протестних настроїв на окупованих територіях.

Наталія Шмарко: Щодо отримання російських паспортів та військових квитків?

Вадим Скібіцький: Для отримання паспорта є чітко визначена процедура. Люди їдуть на територію Росії, там отримують російські паспорти перед цим потрібно зібрати відповідний комплект документів. Що стосується мобілізаційного резерву видача паспортів та військових квитків дозволяє контролювати і не випускати з окупаційних територій мобілізаційний резерв. Активно окупаційна адміністрація проводить збори з мобілізаційним резервом. Зараз проходять вже сьомі збори резервістів в поточному році. З ними проводять заняття, готують до можливого бойового застосування. Таким чином це ще один елемент контролю осіб, які є дуже важливими для окупаційних адміністрацій.

Наталія Шмарко: Крим це також військовий полігон для Росії на теперішній час?

Вадим Скібіцький: З січня місяця цього року на полігоні «Опук» проводили навчання. Там були не тільки підрозділи чорноморського флоту армійського корпусу, який розміщений в Криму. Туди залучалися підрозділи ДШВ, які перекидалися з центральної, західної частини Російської федерації. На полігоні відпрацьовували питання проведення повітряно-десантних операцій туди постійно прибувають підрозділи повітряно-військового комплексу, артилерійські, інженерні, піхотні та танкові підрозділи, які відпрацьовують відповідні елементи на території Криму.

В цьому році у Чорне та Азовське моря перекидалися бойові катери з Каспійської флотилії. По суті на сьогоднішній день ми підтверджуємо, що інфраструктура Криму, його полігони активно використовуються Збройними силами РФ для відпрацювання елементів наступальних операцій.

Наталія Шмарко: Чи може міжнародна спільнота вплинути на Росію, щоб полегшити життя українським полоненим у Криму?

Вадим Скібіцький: За даними розвідки України у Криму є багато порушень прав людини. Починаючи від призову в Збройні сили РФ і закінчуючи питаннями, які стосуються прав людини, наприклад, кримських татар.

В січні 2017 року Україна подала позов до Міжнародного суду ООН у Гаазі саме про порушення двох конвенцій. Перша - фінансування тероризму, друга - порушення прав людини, порушення прав корінних народів та національних менших.

Це вперше коли до суду ООН подають саме позов проти РФ. Є відповідна резолюція Генеральної асамблеї ООН, яка визначає, що на окупованих територіях України реальна агресія РФ. Вона підпадає під норми міжнародного права. Однозначно Росія буде покарна за агресію по відношенню до нашої держави.

Наталія Шмарко: Управління розвідки має якусь схему дій щодо покарання вербувальників або доведення їх до суду?

Вадим Скібіцький: Ми активно співпрацюємо з Службою безпеки України та Генеральною прокуратурою. Одна із загроз для нашої держави це активна розвідувально-підривна діяльність РФ, яку вона веде щодо нашої держави. Передбачається, що буде відбуватися вербування наших громадян, отримання інформації стосовно діяльності Збройних сил України, взагалі настрій нашого суспільства, щоб використовувати у своїх цілях.

В новому гібридному підході використовуються не тільки класичне ведення бойових дій, а й різні аспекти в тому числі розвідувально-підривна діяльність, інформаційно-пропагандиське залякування, використання інших методів, щоб дестабілізувати ситуацію в нашій державі.

Наше завдання чітко визначено в законі «Про розвідку», ми беремо участь у боротьбі з терористичною діяльністю, яка стосуються не тільки воєнної сфери, а й інших загроз національній безпеці.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток