Зараз в ефірі:

Як отримати грошову допомогу в разі загибелі, поранення чи інвалідності військовослужбовця?

14.02.2022
Як отримати грошову допомогу в разі загибелі, поранення чи інвалідності військовослужбовця?

Які є види одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності військовослужбовцем для членів родини, а також де і в яких розмірах її можна отримати, в ефірі передачі «Юридичний вісник» розповіла юристка ГО «Юридична сотня» Вікторія Олійник.

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Розпочнемо нашу розмову із визначення, що таке військовий обов’язок?

Вікторія Олійник: Військовий обов’язок – це закріплений Конституцією України обов’язок громадян захищати Вітчизну, незалежність та територіальну цілісність України. Військовий обов’язок встановлений з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни. Він охоплює декілька основних пунктів: підготовка громадян до військової служби, приписка до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку за контрактом на службу, строкову службу, а також проходження служби в резерві, запасі та дотримання військового обліку.

Наталія Шмарко: Якими нормативно-правовими актами регулюється механізм виконання військового обов’язку?

Вікторія Олійник: Конституцією України та кількома профільними законами - Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу», також Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та положення про допризовну підготовку. Якщо говорити про соціальний захист, грошове забезпечення, то це закон «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Наталія Шмарко: Хто належить до громадян, які мають виконувати військовий обов’язок?

Вікторія Олійник: В першу чергу це допризовники – особи, які підлягають приписці до призовних дільниць. Призовники - особи, які вже приписані до дільниць. Це загалом усі громадяни від 18 до 27 років мають ставати на облік і приписуватися до дільниць. Це чоловіки, а також деякі жінки, а ще військовослужбовці, військовозобов’язані, а ще резервісти.

Наталія Шмарко: Жінки яких спеціальностей нині зовязані стати на військовий облік?

Вікторія Олійник: Загалом уже давно, ще до ухвалення резонансного наказу, жінки деяких спеціальностей були зобов’язані стати на військовий облік. Це залежало від фаху та освіти. Наразі цей список розширили. Досі триває робота над остаточним списком спеціальностей для жінок. Але жінки, як і раніше, так і зараз, мають право добровільно підписувати контракт та служити в резерві. Вони не зобов’язані, але мають такі ж права, як чоловіки.

Наталія Шмарко: За яких умов відбувається мобілізація резервістів та військовозобов’язаних осіб?

Вікторія Олійник: Усі військовозобов’язані особи є на обліку. Тож в разі необхідності, коли відбувається призов або мобілізація, згідно з законом або за указом президента, люди, які стоять на обліку, призиваються на службу за законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Загалом призов резервістів та військовозобов’язаних здійснюється додатково під час мобілізації і по тих категоріях, які саме в цей час потрібні для захисту країни. Щодо особливого періоду, то дія контракту для військовослужбовців, які вже проходили службу в мирний час, продовжується на період дії особливого часу.

Наталія Шмарко: Які гарантії правового та соціального захисту мають громадяни України, які виконують військовий обов’язок?


Вікторія Олійник: Вони мають значну кількість соціальних і правових гарантій, які визначені в низці законів. В першу чергу про соціально-правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей, про пенсійне забезпечення, основи грошового забезпечення. І важливою складовою є допомога в разі смерті або загибелі у зв’язку з виконанням обов’язку військовослужбовця. Тобто члени родини військовослужбовця чи військовозобов’язаного, який загинув під час виконання військового обов’язку, мають право отримати одноразову грошову допомогу у порядку, визначеному законодавством України. Така одноразова грошова допомога виплачується не лише в разі загибелі, а й в разі отримання поранень, травм чи захворювань, які призвели до інвалідності або часткової втрати працездатності. Процедура порядку виплати такої допомоги висвітлена у додаткових постановах Кабміну.

Наталія Шмарко: Хто має право отримати таку одноразову грошову допомогу?

Вікторія Олійник: Це виплата передбачається, як гарантована державою. Тобто якщо член родини загинув, інші мають право звернутися за отриманням цієї допомоги. Вона розподіляється порівну між усіма членами родини, а також вона видається батькам та утриманцям загиблого. Відмовитись від своєї частини допомоги один із членів сім’ї може. Потрібно написати окрему заяву, нотаріально завірити і подати з пакетом документів. Тобто кожен отримає визначену суму, якщо хтось відмовляється – сума розподіляється на інших членів сім’ї.

Наталія Шмарко: В яких розмірах виплачується ця одноразова грошова допомога?


Вікторія Олійник: Є кілька різновидів такої допомоги. Законодавством визначена залежність розміру від обставин, за яких загинув військовослужбовець або військовозобов’язаний. Якщо армієць загинув під час участі у бойових діях, то нині члени родини мають отримати 1 860 000 грн. Якщо особа загинула не під час бойових дій, а під час проходження військової служби, то сума – 1 240 000 грн. При отриманні інвалідності або частковій втраті працездатності, то суми менші. Для першої групи інвалідності – 1 980 000 грн. А при частковій втраті працездатності в середньому люди отримують по 50 000 грн.

Наталія Шмарко: Куди звертатися за отриманням допомоги і яких потрібен пакет документів?

Вікторія Олійник: Такі виплати регламентуються двома постановами Кабміну - № 975 від 25 грудня 2013 року та постанова №336 від 29 квітня. Ці постанови регламентують отримання одноразової грошової допомоги від різних установ. Якщо по одній виплати надає Міноборони, то за іншою – Міністерство у справах ветеранів. Документи можна подавати лише в одне із цих відомств. Потрібно подати такий пакет документів: заяву, копію паспорта, копія ідентифікаційного номера, довідку про обставини смерті або травми, постанову ВЛК, довідка МСЕК і номер банківського рахунку. Пакет документів потрібно подати або в департамент фінансів Міноборони, або на міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів у Мінветеранів. У цих відомствах діють комісії, які розглядають ці документи і визначають, чи надавати виплати.

Підстави, через які можуть відмовити у виплатах: якщо людина загинула у районі бойових під час вчинення адміністративного чи кримінального злочину, була у стані наркотичного чи алкогольного сп’яніння або вчинила самогубство чи поранила себе самостійно. Також кошти ви не отримаєте, якщо під час перевірки документів комісія виявить підробні документи.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток