Зараз в ефірі:

Як отримати компенсацію за житло внутрішньо переміщеним особам, які боронили Україну?

04.02.2022
Як отримати компенсацію за житло внутрішньо переміщеним особам, які боронили Україну?

Детально про постанову Кабінету Міністрів України №280, що стосується забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, в ефірі передачі «Юридичний вісник» розповіла експертка ГО «Юридична сотня» Марія Звягінцева.

 

 

 

 

Наталія Шмарко: Який механізм поліпшення житлових умов передбачений для армійців, які мають і статус УБД, і внутрішньо переміщених осіб?

Марія Звягіцева: Ця постанова регламентує порядок надання компенсації особам, які мають статус учасника бойових дій або особи з інвалідністю ІІІ групи і водночас є внутрішньо переміщеними особами. Внутрішньо переміщені особи втратили власне житло, яке залишилося на тимчасово окупованій території, тож потребують посиленого правового захисту.

Наталія Шмарко: Згідно з постановою №280, які саме особи мають право на компенсацію?

Марія Звягіцева: Це учасники бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, які є внутрішньо переміщеними особами. Для людей з інвалідністю внаслідок війни І або ІІ групи є окремий порядок надання компенсації за неотримані житлові приміщення.

Наталія Шмарко: Який орган регулює порядок надання компенсації?

Марія Звягіцева: Розпорядником коштів є Міністерство у справах ветеранів України. Мінветеранів спрямовує отримані кошти як субвенції до органів соціального захисту. Регіональні органи соцзахисту складають список, подають його Мінветеранів, яке і здійснює розподіл коштів згідно з наданими органами соцзахисту даними.

Наталія Шмарко: За яке житло такі особи можуть отримати компенсацію?

Марія Звягіцева: Це повинно бути житло, яке вже введене в експлуатацію або на первинному, або на вторинному ринку нерухомості, а також приватний будинок.

Наталія Шмарко: Чи є якісь обмеження щодо можливості отримання такої компенсації на вторинному ринку?

Марія Звягіцева: Стосовно первинного і вторинного ринку конкретних вказівок Постанова не передбачає. Щодо приватної оселі, окрім договору про купівлю-продаж будинку, потрібно також укласти угоду про купівлю-продаж земельної ділянки, на якій зведена ця будівля. В такому випадку це теж буде вважатись цільовим використанням коштів, які передані особі відповідно до цього порядку.

Наталія Шмарко: Які потрібно мати документи і куди слід звертатися, щоб отримати ці кошти?

Марія Звягіцева: Особа має стати на квартирний облік, потім треба звернутися до органу соціального захисту або Центру надання адміністративних послуг з заявою та пакетом документів. Зазвичай це підтвердження пільгового статусу, інформація про членів сім’ї, підтвердження статусу особи з інвалідністю та висновок медико-соціальної експертної комісії. Може бути навіть висновок ВЛК щодо набуття певної хвороби саме під час захисту Батьківщини. Проте це подається в тому випадку, якщо в органі соцзахисту таких документів немає. Також має бути документ про згоду членів сім’ї для перебування на обліку. Коли всі документі подані до органів соцзахисту, комісія здійснює обстеження житлових умов і ухвалює рішення, чи виплачувати компенсацію. Відмовити можуть якщо людина подала неповний пакет документів або неправдиві відомості.

Наталія Шмарко: Якщо рішення про виплату компенсації ухвалене, за яким алгоритмом людина може отримати житло?

Марія Звягіцева: Після ухваленого комісією рішення людина має відкрити рахунок саме в Ощадбанку, який залучений відповідно до постанови до цієї програми. Потім особа повинна надати підтвердження, що житло знайдене. Комісія ухвалює рішення за двома критеріями: житло має передаватись у власність внутрішньо переміщеній особі і членам її сім’ї і бути на підконтрольній Україні території. При подачі документів комісія перевіряє на наявність пільгового статусу, щодо перебування на обліку внутрішньо переміщених осіб, перевіряє склад сім’ї і факт проживання не менше 1 року в в межах міста чи населеного пункту, в якому особа подає заяву на компенсацію. Також перевіряється наявність на квартирному обліку членів родини такої особи. Можуть навіть перевірити факт спільного проживання чи наявність майнових прав на інші об’єкти нерухомості.

Наталія Шмарко: Хто, згідно з законом, належить до складу сім’ї внутрішньо переміщених осіб, які захищали суверенітет України?

Марія Звягіцева: Це дружина або чоловік, неповнолітні діти, а також неодружені повнолітні діти з інвалідністю з дитинства І або ІІ групи або особи з інвалідністю І групи. Неодружені діти є членами сім’ї внутрішньо переміщеної особи, яка претендує на компенсацію. Діти, які проходять навчання, вважаються членами сім’ї до досягнення ними 23-річчя. Також до цього списку належать непрацездатні батьки, які проживають разом з особою, та особи, що перебувають під опікою або піклуванням.

Наталія Шмарко: Що робити, якщо змінюється склад сім’ї?

Марія Звягіцева: Про будь-які зміни особа повинна повідомити в орган соціального захисту впродовж 30 днів і надати підтверджувальні документи. Якщо цього не зробити, орган може вимагати відшкодування надмірної виплати компенсації.

Наталія Шмарко: Як розраховується компенсація?

Марія Звягіцева: Компенсація розраховується виходячи з норми 13,65 м на особу. Додатково на родину виділяється ще 35 м. За цими нормами розраховується сума грошової компенсації. Якщо людина знайде квартиру з підходящою площею, але дешевше – залишок повертається до бюджету. Якщо вартість такої квартири буде більшою, то особа має внести потрібну різницю за квартиру. До моменту внесення цього залишку ніякої транзакції не буде, бо банк немає права перераховувати оплату частинами.

Наталія Шмарко: Якою є формула обчислення грошової компенсації?

Марія Звягіцева: Формула передбачена самою постановою і залежить від кількості членів сім’ї, які претендують на житло, також від того, чи є якісь майнові права у власності. А ще компенсовуєтсья додатково 35 м на родину. І якщо в складі сім’ї є особи з інвалідністю, їм теж площа житла дається додаткова. Крім того, в формулі є коефіцієнти збільшення вартості житла, якщо воно перебуває в містах, де воно об’єктивно дорожче. І також до формули додаються витрати, пов’язані з купівлею, оформленням житла, сплатою податків. Але їх розмір не може перевищувати 3% від загального розміру компенсації. Така компенсація виплачується один раз впродовж життя особи.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток