Зараз в ефірі:

Зародження та розвиток військової справи на Русі

22.04.2022
Зародження та розвиток військової справи на Русі

Про зародження та розвиток військової справи на Русі розповів археолог та історик Євген Синиця.

 

 

 

 

 

 

 

Андрій Давидов: Коли саме в давньоруських племенах почала викристалізовуватися військова справа? Зазвичай в російській історіографії все починається із князя Олега, чи до нього теж щось було?

Євген Синиця: Безумовно було. Русь, як держава, формувалася на підґрунті кількох племінних союзів, тож не можна сказати, що прийшли Рюриковичі та заснували в нас військову машину. У ранньодержавних утвореннях здебільшого військо виконувало всі основні державні функції. Передусім захист і різні види адміністрування. В основі цього була князівська дружина, самі князі — професійними військовими, а подібні утворення були характерні для середньовічних кустарних племінних союзів. Наприклад, древлян, сіверяни, уличів і так далі, де основна їхня функція була військова. Це акумуляція, власне кажучи, військової сили, щоб захищати свої інтереси, насамперед територію, та за потреби отримувати інші переваги військовим шляхом у зовнішній політиці. Слов’яни, на сторінках книжок, постають насамперед як військова сила, як загарбники. Автори описують, що вони воюють неправильно, з точки зору візантійців, тобто партизанськими методами, але досить вправно. Наприкінці VI століття з’являється книжка, яка називається Протидікон — такий собі посібник, як воювати з ворогами імперії. Слов’янам, антам і словінам в цій книжці присвячений цілий розділ. Тобто це був регулярний супротивник ромеїв, візантійців, який мав певні тактичні особливості і якого треба було виокремити як специфічну військову силу і надати рекомендації щодо протидії. Князі як військові ватажки мали продемонструвати свою вправність на полі бою, щоб за ними йшли воїни. А воїном був практично кожен дорослий чоловік, який мав право носити зброю, тобто він мав бути вільним і повнолітнім. Право на носіння зброї наділяло цього чоловіка ще й політичними привілеями: він міг брати участь у зборах одноплемінників і впливати на політичні рішення.

Якщо казати вже про ранньоруський період, V століття  — друга половина IX, то не лише слов’янами обмежилися ці військові та політичні структури. Тобто руси, хоча це і поліетнічне утворення, але насамперед це скандинави. Це вплинуло на формування армії ранньої Русі. Варяги — це теж професійні воїни.

Андрій Давидов: Яким був вплив варягів, які прибули десь у середині IX століття на територію сучасної України, насамперед у військовій царині?

Євген Синиця: Вони принесли організаційну форму, притаманну вікінгам — це була вільна дружина, яка гуртувалася для воєнно-торговельних експедицій. Якщо казати про Східну Європу, слов’яни більше вміли плавати ріками, ніж морями, на відміну від вікінгів. З появою варягів пов’язана і зміна комплекту озброєння. Мечі, які ми зазвичай називаємо давньоруськими, насправді скандинавського походження. Один зі зразків — меч Святослава. Це продукт співпраці зброярів різних регіонів. Клинки для таких мечів здебільшого виготовлялися у Рейнській зоні, а скандинавськими у нас їх називають через подібний дизайн: руків’я оздоблювалося у формах, притаманних Скандинавії. Річ у тому, що слов’яни надавали перевагу дистанційному виду зброї — дротикам, а в контактному бою здебільшого використовували сокири. Основна зброя для ближнього бою у скандинавів — це мечі, і саме ця скандинавська традиція закріпилася у Східній Європі, принаймні для професійних воїнів. Клинків могло бути кілька, для різних ситуацій. Один із традиційних супротивників у Східній Європі — це кочівники. І доцільною зброєю тут була шабля. Якщо розглядати археологічні матеріали, то в похованні можна знайти доволі традиційний набір із кількох клинків.

Андрій Давидов: На початку становлення Русі чи є достеменні свідчення про походи русів у Східну Європу чи на Балкани?

Євген Синиця: Рання літописна історія — це встановлення контролю над східноєвропейськими територіями. Тобто опанування слов’янських племен князями київського дому, умовно — Рюриковичами і власне військом, яке підкорялося їм. Насамперед війни з місцевими слов’янськими племенами. Традиційний варіант військової активності — походи на Царгород (Константинополь). Це пересування на кораблях. На Балканах траплялися сутички не лише з візантійцями, а й з болгарами. Східний напрямок — війни з Хозарським каганатом, насамперед похід Святослава. І війни з тюркськомовним конгломератом, який мешкав у середній і нижній Волзі. Зазвичай влаштовували кампанії з комбінованим використанням піхоти, яка пересувається на кораблях, і кінноти, яка їх супроводжує суходолом. Традиційні кампанії — це відбиття нападів кочівників. Якщо брати Київське, Чернігівське та Переяславське князівства — в деякі періоди кампанії були покликані або відбити напад, або превентивно зарадити цьому. Тобто військо прагнуло десь зустрітися з нападниками на прикордонні. І також невійськова перманентна активність. 

Андрій Давидов: На який період існування Русі припав розквіт військової справи?

Євген Синиця: Можна сміливо казати про Х століття. Період діяльності Святослава — це час найбільш успішних дій щодо утворення значних опорних пунктів, перемога над Хозарським каганатом. Русь відіграла помітну роль у зміні геополітичної конфігурації в Східній Європі. Така зовнішньополітична активність, за великим рахунком, згортається за Володимира. Оця традиційна форма, ходити з війною чи торгами на Царгород, залежно від ситуації, за часів Володимира вже була неможлива через зміну зовнішньополітичних обставин. Починаючи з пізнього правління Володимира — раннього владарювання Ярослава значно змінюється військова доктрина. Більше уваги приділяється вже не грабіжницьким походам, а захисту власних територій.

Андрій Давидов: Кілька років тому у росії вийшов фільм Вікінг. На вашу думку, наскільки він вартий уваги?

Євген Синиця: Було достатньо трейлера, щоб зрозуміти, що переглядати фільм не варто. Він не відбиває тогочасну реальність. Було чимало претензій до творців, що, мовляв, ви показуєте, що наші князі — вікінги. Це старезна суперечка норманістів з антинорманістами. Але тут немає жодної проблеми, адже династія цілком могла мати скандинавські корені. І це досвід багатьох країн того часу. Доба вікінгів дає чимало прикладів таких шляхів формування роду. Але ця династія дуже швидко мусила домовлятися з місцевими елітами. В літописі йдеться про пригнічення русами слов’ян, але насправді, я переконаний, що здебільшого це були угоди з місцевими елітами. Місцеві еліти інкорпорувалися в руську дружину як протодержаву, і достатньо швидко скандинави асимільовувалися. Руська держава з династією скандинавського походження — нічого дивного для Європи доби вікінгів у цьому немає. Скандинави прийшли та підштовхнули до кристалізації державних інституцій, які за інших умов склалися б трішки пізніше.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток