Міжнародний день волонтерів відзначають 5 грудня

Міжнародний день волонтерів відзначають 5 грудня

Кожного року, 5 грудня, волонтери в усьому світі відзначають Міжнародний день волонтерів, заснований Генеральною Асамблеєю Організації Об`єднаних Націй в 1985 році. Офіційна назва цього дня - Міжнародний день добровольців в ім'я економічного і соціального розвитку. Це свято десятків тисяч добровільних помічників, які беруть участь в широкому колі волонтерських ініціатив по усьому світу.

 

 

 

Волонтерський рух – доброчинна діяльність, яка здійснюється фізичними особами на засадах неприбутковості, без заробітної плати, без просування по службі, заради добробуту та процвітання спільнот і суспільства в цілому. Людину, яка добровільно надає безоплатну соціальну допомогу та послуги інвалідам, хворим, особам і соціальним групам, що опинилися в складній життєвій ситуації, називають волонтером.

У Записці Генерального секретаря ООН, адресованій Комісії соціального розвитку Економічної та соціальної ради ООН, виділено найважливіші риси волонтерства.

Серед них турбота про людей, солідарність і гуманна корисливість, духовна якість і громадянська чеснота, нові інтелектуальні ресурси, участь і відповідальність як суть активної громадянської позиції, громадянськість, взаємодовіра, солідарність і відповідальність. У 2001 році була заснована Програма добровольців ООН, в рамках якої щороку тисячі людей з різних країн світу допомагають Організації добиватися миру і процвітання на планеті. Їх діяльність фінансується місцевими урядами, ООН та шляхом добровільних пожертвувань.

Волонтерство та взаємодопомога закладені в генетичному коді українців. Багата традиціями культура нашого народу завжди давала настанови щодо способу життя в українському суспільстві, звичаї ставали законами, якими керувались люди щодня. Одним з них було побратимство – духовне споріднення та взаємодопомога, що забезпечувало допомогу у скрутну годину.

Сучасний волонтерський рух в Україні розпочався ще у 90-х роках минулого століття. Офіційно його визнали 10 грудня 2003 року. Але найбільш потужний сплеск українського волонтерства відбувся у 2014 році – саме Революція Гідності, а потім і війна на Сході дали поштовх розвитку волонтерства в нашій країні, яке з поодиноких спорадичних випадків виросло в потужний громадянський рух. Величезний тягар турбот винесли на собі волонтери у війні з російським окупантом. Перед лицем небезпеки патріотичні українці жертвували усім: часом, грошима, часто здоров’ям і життям. Волонтери добровольцями йшли на фронт, збирали допомогу, везли на передову все, що могли, починаючи зі шкарпеток і закінчуючи тепловізорами, приймали біженців, здавали кров пораненим, знаходили потрібні ліки, плели маскувальні сітки й готували вареники та борщові набори. Саме завдяки українським волонтерам – їхній шляхетній жертовності, активній громадянській позиції та фанатичній відданості справі – Україна вистояла й зберегла незалежність.

За останні роки в Україні з’явилися сотні волонтерських організацій і рухів, які допомагають хворим людям, започатковують соціальні проекти, організовують культурні заходи. Завдяки нелегкій праці волонтерів безліч людей отримує необхідну допомогу. Сьогодні волонтери продовжують допомагати нашим військовим, ветеранам та внутрішньо переміщеним особам, відстоюючи право кожного українця на гідне життя у демократичній країні. Також волонтерський рух долучився до медиків і активно допомагає в боротьбі з пандемією COVID-19.

Сучасна історія боротьби за незалежність України доводить, що волонтерство – це справжнє покликання, прагнення щирої і високодуховної людини зробити світ кращим, допомогти кожному, хто потребує захисту і підтримки. Це потужний громадський рух, неймовірний імпульс високого добра, найшляхетніша людська діяльність. Завдяки безкорисній праці волонтерів у світі стає менше зла та горя. Хворі, самотні, незахищені люди отримують опіку і тепло добрих сердець.

Дорогі волонтери, прийміть нашу щиру вдячність за вашу працю, сміливість, наполегливість та вміння вчасно допомогти. Ваші палкі серця зігрівають людські душі та роблять цей світ кращим!