Зараз в ефірі:

12 квітня — Міжнародний день польоту людини в космос та День працівників ракетно-космічної галузі України

12.04.2023
12 квітня — Міжнародний день польоту людини в космос та День працівників ракетно-космічної галузі України

Україна зробила вагомий внесок у пізнання космосу. Досягнення вітчизняних учених, конструкторів та інженерів очевидні й визнаються в усьому світі. У сфері ракето- та авіабудування наша країна подарувала світові плеяду вчених та конструкторів — геніїв світового масштабу. Це Сікорський, Антонов, Янгель, Корольов та багато інших. Українські вчені причетні до багатьох найважливіших космічних перемог — від перших польотів у космос до створення й запуску космічного ракетного комплексу Енергія-Буран. Засновник компанії SpaceX Ілон Маск визнав, що українські ракетобудівники — одні з найкращих у космічній галузі.

Наша держава ще нещодавно входила до топ-5 країн за кількістю космічних запусків. Завдяки сформованому науковому й виробничому потенціалу Україна стала учасницею багатьох міжнародних проєктів та програм у сфері освоєння космосу. Вітчизняні вчені розвинули ідеї міжпланетних перельотів та проробляли теорії ракетної техніки. Українські підприємства посідали й продовжують займати передові позиції у світовій космонавтиці. 

До української ракетно-космічної галузі входить майже 40 великих та багато малих і середніх підприємств-розробників і незалежних науково-дослідних лабораторій. Провідним центром серед них є конструкторське бюро Південне та виробниче об'єднання Південний машинобудівний завод у місті Дніпро, де сконструйовано й вироблено понад 400 штучних супутників Землі, створюють та серійно виробляють ракети-носії, космічні апарати, системи управління, орієнтації й траєкторних вимірювань. З 1991 до 2018 року було здійснено 154 пуски ракет-носіїв, виготовлених за участю українських підприємств. У різні роки на наших ракетах-носіях відбувалося від 3 до 13% всіх запусків у космос.

До широкомасштабного вторгнення рф в Україну головним напрямком української космонавтики була міжнародна співпраця, зокрема участь у реалізації міжнародних проєктів. Досягненнями вітчизняних фахівців стало створення космічних апаратів Січ-1, Океан-О, АУОС і Мікрон, ракетоносіїв Зеніт-3SL, Дніпро, Циклон-3. Україна відома також апаратурою стикування Курс для Міжнародної космічної станції, системами прицілювання ракет, апаратурою систем керування для космічних комплексів Союз, Прогрес, Протон, унікальними об'єктами наземної інфраструктури: станціями для глобальних навігаційних супутникових систем, мережею спостережень геофізичних явищ. 

Українські інженери на європейське замовлення створили двигун для ракети-носія Вега. На замовлення Європейського космічного агентства (ESA) ДП КБ Південне імені М.К. Янгеля розробило блок маршового двигуна четвертого ступеня для ракети-носія Вега. Виготовили його на заводі Південмаш у місті Дніпро. У листопаді 2018 року відбувся успішний пуск Веги з українським двигуном. Ракета-носій вивела на орбіту космічний апарат Mohammed VI-B, сконструйований на замовлення уряду Марокко компанією Airbus Defense and Space. Українці брали участь у створенні ракети-носія NASA Antares. Її виготовлено американською корпорацією Orbital ATK за участю українських підприємств. Головну конструкцію першої ступені ракети розроблено ДП КБ Південне імені М.К. Янгеля та виготовлено на Південному машинобудівному заводі ім. Макарова (обидва — у місті Дніпро) у співпраці з іншими українськими підприємствами.

Попереду ще багато відкриттів, у всесвіті ще дуже багато незвіданого. Нині ми закладаємо для прийдешніх поколінь фундамент нової космічної ери. Українці продовжують наполегливо працювати над здобуттям нових знань про космос та над розвитком технологій майбутнього. Нині, як ніколи, нашій країні потрібні наукові розробки ракетобудівної галузі для забезпечення Збройних Сил України сучасними високотехнологічними зразками озброєння. Разом ми маємо здолати агресора!

Вітаємо з професійним святом усіх, чиє життя пов'язане з космонавтикою. Бажаємо творчого натхнення і великих звершень, що слугуватимуть на користь Україні та світу.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток