Зараз в ефірі:

29 травня — Міжнародний день миротворців ООН

29.05.2022
29 травня — Міжнародний день миротворців ООН

День проголошений рішенням Генеральної асамблеї ООН у 2002 році. Дату вибрали не випадково. Саме 29 травня 1948 року на території Палестини відбулася перша миротворча місія. В Україні свято встановили Указом Президента Про Міжнародний день миротворців від 30 квітня 2003 року.

 

 

Головною метою діяльності миротворців на територіях, де відбуваються чи пройшли бойові дії, є контролювання перемир'я між учасниками конфлікту. Особовий склад місії формується за рахунок військовослужбовців, яких скеровують країни-учасниці організації. Військовослужбовці залишаються у підпорядкуванні ООН. Їхніми розпізнавальними елементами є: значок місії, блакитний берет або блакитна шоломах.

За роки існування під прапором ООН проведені понад 70 миротворчих операцій, пройшли службу понад 1 млн миротворців, 3800 із них загинули при виконанні службових обов'язків. Нині у 14 миротворчих операціях на чотирьох континентах проходять службу понад 88 тисяч військовослужбовців, поліцейських і цивільних співробітників зі 124 країн.

Таким чином, Організація Об'єднаних Націй є найбільшою у світі багатосторонньою організацією, що вирішує завдання постконфліктної стабілізації. Мета кожної місії полягає в порятунку людських життів, запобіганні масовим злочинам і створенні основи для побудови миру.

Військовослужбовці у блакитних шоломах та їх цивільні колеги спільними зусиллями організовують вибори, беруть активну участь у реформуванні поліції і судової системи, займаються захистом прав людини, стверджують принципи рівності чоловіків і жінок, здійснюють розмінування і організовують добровільне роззброєння колишніх комбатантів і підтримують заходи із повернення біженців і переміщених осіб в їх рідні місця.

Україна бере активну участь в операціях, спрямованих на збереження і підтримку світової безпеки. З 1992 року українські миротворці брали участь у понад 27 міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у різних регіонах планети. Першою місією українського контингенту стала участь у залагодженні конфлікту в колишній Югославії. Підрозділ, який складався з понад 400 військових, був доправлений на Балкани у 1992 році. Українські миротворці забезпечували функціонування аеропорту, супроводжували конвої з гуманітарною допомогою, сприяли обміну військовополоненими та тілами загиблих.

Згідно з офіційною інформацією Міністерства оборони України, за ці роки у міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки взяли участь близько 45 000 українських військовослужбовців, з яких 55 загинули. Загиблих миротворців нагороджують посмертно. Для цього ООН заснувала спеціальну медаль Дага Хаммаршельда. Вона була названа на честь другого Генерального секретаря Організації Об'єднаних Націй, який загинув у 1961 році, під час здійснення миротворчих операцій в Конго.

Станом на лютий 2022 року Збройні Сили України брали участь у міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки у 6 країнах світу та районі Аб'єй. Через широкомасштабне вторгнення російських військ на територію України, українські військовослужбовці були відкликані з усіх миротворчих операцій. 8 березня 2022 року набув чинності Указ Президента України Володимира Зеленського щодо відкликання українських миротворців з усього світу для посилення української армії у відсічі агресії російської федерації.

У День миротворців ООН ми висловлюємо вдячність за службу всім, хто під прапором ООН брав участь і зараз чесно виконує благородну місію воїнів-миротворців, захищаючи мир та спокій на всій планеті!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток