Зараз в ефірі:

Відзначаємо Різдво Христове — одне з найбільших свят

07.01.2023
Відзначаємо Різдво Христове — одне з найбільших свят

У ніч з 6 на 7 січня православні, греко-католики та інші християни східного обряду, які дотримуються старого юліанського календаря, відзначають Різдво Христове — одне з найбільших свят, що прославляє народження Сина Божого Ісуса Христа Спасителя світу.

За традицією Різдво в Україні починається 6 січня зі Святвечора. У цей день за святковим столом збирається уся родина. Господині готують 12 пісних страв на честь 12 апостолів Христа. Традиційно на столі стоять узвар, пампухи, борщ з вушками й кутя, яка є головною стравою Святого Вечора. Це перша страва, яку їдять. У різних регіонах її готують і рідкою, і густою. Незмінними є горіхи, мед, мак, родзинки. Родина сідає вечеряти лише після того, як зійде перша зірка — господар хати запалює різдвяну свічку, промовляє молитву та благословляє їжу. Символ свята зелена ялинка. Зірка на верхівці дерева символізує Вифлеємську зірку, що освічувала шлях волхвам до Ісуса Христа. Наші пращури у цей вечір ставили Дідуха із сіна — символ Різдва, який був в українців ще до ялинки. Сіно зв’язували у великий сніп, прикрашали його медовими пряниками та різноколірними стрічками. За повір'ям, опівночі з 6 на 7 січня треба відчинити вікна і двері, щоб Різдво увійшло до будинку. У цей день треба миритися та пробачати будь-які образи, щоб відчути всю радість не тільки свята, а й життя.

7 січня віряни йдуть на богослужіння, зазвичай літургія починається вночі. Згідно із церковною традицією, 7 січня можна снідати лише після того, як сім'я повертається із церкви. Родина збирається за святковим столом, вітаючи один одного словами: "Христос народився! Славімо його!" Першу ложку має з'їсти голова родини та благословити трапезу. Лише після цього інші члени сім’ї можуть приступати до частування. З початком Різдва вже можна вживати скоромне. За святковою вечерею заведено співати різдвяних пісень та бажати один одному здоров'я та добробуту.

Різдво свято милосердя, тож не можна відмовляти нужденним у милостині. Заборонено лихословити й сваритися. Також забороняється шити, прати, прибирати, працювати в хаті та робити іншу фізичну роботу. Народження Христа слід зустрічати охайними, не можна святкувати у старому, брудному одязі. Позичати щось чи брати в борг на Святвечір та Різдво вважається поганою прикметою. Особливо, якщо це стосується грошей. Під час різдвяних свят в Україні, співають колядки, діти виконують різдвяні пісні йдучи від хати до хати та бажають господарям миру і процвітання. При цьому посівають пшеницею або ячменем, які, як вважають, принесуть добробут і щастя в дім. За це господарі дякують дітям, дарують їм цукерки й монети, які приносять удачу протягом всього року.

7 січня 2023 року в Україні відбудеться історична подія перше богослужіння предстоятеля Православної церкви України в Києво-Печерській лаврі. Предстоятель Православної Церкви України (ПЦУ) Митрополит Київський і всієї України Епіфаній звершить 7 січня літургію з нагоди Різдва Христового в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври. Про це повідомила пресслужба ПЦУ. Пресслужба ПЦУ уточнила, що богослужіння почнеться о 9:00, і запросила українських вірян до спільної молитви.

Нагадаємо, 31 грудня УПЦ МП провела останню службу у Верхній лаврі. 1 січня УПЦ МП уже не допустили на територію Успенського і Трапезного соборів. Тим часом Мінкульт не рекомендував Національному заповіднику "Києво-Печерська лавра" продовжувати з УПЦ МП оренду. Таким чином, УПЦ МП "виселили" з двох головних храмів Києво-Печерської лаври Успенського та Трапезного соборів, які належать державі. На початку грудня у Києво-Печерській лаврі офіційно зареєстрували монастир ПЦУ. Проте в Мінкульті пояснили, що наразі не йдеться про передачу Києво-Печерської лаври Православній церкві України.

Зазначимо, Верхня лавра належить Києво-Печерському історико-культурному заповіднику. На території Верхньої лаври розташовані головні собори Успенський і Трапезний, а також Троїцька надбрамна церква та Велика лаврська дзвіниця. У Нижній лаврі, де розташовані печери, діє чоловічий монастир УПЦ МП, духовна семінарія, резиденція намісника Лаври та низка храмів. Нижня лавра перебуває у віданні Української православної церкви (Московського патріархату). 2013 року, за часів президентства Януковича, була укладена безстрокова угода на використання Нижньої лаври УПЦ МП.

Тим часом в Україні продовжується обговорення питання дати святкування Різдва. Останнім часом більшість українців схиляється до думки про перенесення святкування з 7 січня на 25 грудня, аби святкували Різдво Христове разом з більшістю християн світу.

У світле свято Різдва бажаємо мужнім захисникам і захисницям, які виборюють наше право жити вільно на власній землі, усім українським родинам миру, добробуту та незламної віри у перемогу добра і правди! І нехай всемогутній, преображаючий дух світлого Народження Христового запанує в наших серцях нині й повсякчас, і на віки вічні! Христос Народився! Славімо його!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток