Зараз в ефірі:

74 роки НАТО: Відстоювання демократії та безпеки в Європі

04.04.2023
74 роки НАТО: Відстоювання демократії та безпеки в Європі

НАТО відзначає свій 74–й день народження. 4 квітня 1949 року у Вашингтоні 12 країн — США, Канада, Бельгія, Великобританія, Нідерланди, Франція, Люксембург, Італія, Португалія, Норвегія, Данія, Ісландія підписали Північноатлантичний договір про систему колективної безпеки, принцип якої є простим: Один за всіх та всі за одного. Так з'явилася Організація Північноатлантичного договору, або North Atlantic Treaty Organization (англ.) — скорочено NATO, яка стала найпотужнішим у світі військово-політичним союзом.

НАТО була створена після Другої світової війни на противагу експансіоністській політиці СРСР. Адже, між 1947 і 1949 роками сталася низка драматичних політичних подій, які змусили західні країни серйозно замислитись над проблемами безпеки. НАТО здійснює унікальний зв’язок між двома континентами, основу для політичного співробітництва та співробітництва у галузі безпеки. Відповідно до статутних документів Альянсу, головна роль НАТО полягає у забезпеченні свободи та безпеки країн-членів з використанням політичних і військових засобів. НАТО дотримується спільних для Альянсу цінностей демократії, індивідуальної свободи, верховенства права та мирного розв'язання суперечок та підтримує ці цінності в усьому євроатлантичному регіоні.

На сьогодні Організація Північноатлантичного договору — це альянс 30 країн з Північної Америки і Європи. Після широкомасштабного російського вторгнення в Україну 2022 року у країнах, які довгий час зберігали нейтралітет, а саме у Фінляндії та Швеції, громадська думка різко схилилася на користь вступу до НАТО. Вже у травні 2022 року Фінляндія і Швеція подали заявку на членство в організації. 31 березня 2023 року стало відомо, що Фінляндія офіційно стане 31-м членом НАТО.

— Фінляндія офіційно приєднається до нашого Альянсу найближчими днями. Членство зробить Фінляндію безпечнішою, а НАТО — сильнішим, — зазначив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Він також додав, що з нетерпінням чекає можливості якнайшвидше привітати й Швецію як повноправного члена Альянсу.

22 березня парламент Швеції більшістю голосів схвалив законодавство, необхідне для вступу країни в Північноатлантичний Альянс. Відзначимо, що приєднання до Альянсу двох скандинавських країн значно розширить можливості НАТО в Арктиці, Скандинавії та Балтії.

Відносини України з НАТО почали розвиватися невдовзі після здобуття нею незалежності у 1991 році. Вже у січні 1992 року представник України вперше взяв участь у Робочій групі високого рівня Ради північноатлантичного співробітництва. Але по справжньому доленосними взаємовідносини України з НАТО стали в останні роки, саме тоді, коли рф розв'язала війну проти України. Україна остаточно визначилась та тримає курс на ЄС та НАТО. Верховна Рада 7 лютого 2019 року ухвалила зміни до Конституції про курс України на вступ до ЄС і НАТО. 12 червня 2020 року Україна здобула статус партнера з розширеними можливостями НАТО. 14 червня 2021 року лідери НАТО в комюніке за підсумками саміту оголосили, що Україна отримає членство через ПДЧ.

30 вересня 2022 року Україна подала заявку на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку — без узгодженого Плану дій щодо членства (ПДЧ), за аналогією зі Швецією та Фінляндією. Так наша країна має намір якнайшвидше завершити свій шлях до Північноатлантичного альянсу, особливо в умовах широкомасштабної військової агресії рф проти України.

Нині майбутнє євроатлантичної безпеки визначається на полі бою в Україні, а вступ нашої держави в ЄС і НАТО завершить переформування безпекової архітектури світу та гарантує безпеку європейського континенту на десятиліття. За військової підтримки партнерів, український народ і збройні сили нині стримують рф, яка є найбільш деструктивною та агресивною силою в сучасній історії. Реальність полягає в тому, що вступ України до НАТО — в інтересах як нашої держави, так і самого Альянсу. Як зазначив глава МЗС України Дмитро Кулеба: Вступ України в ЄС і НАТО завершить переформатування глобальної безпекової архітектури та гарантуватиме безпеку європейського континенту на десятиріччя вперед.

Нині Україна є донором безпеки для всієї євроатлантичної спільноти. Українська влада сподівається, що цьогорічний саміт НАТО у Вільнюсі ухвалить чітке рішення про те, що Альянс прагне бачити Україну у своєму складі. Таким чином, сила, стійкість та хоробрість українців стануть вагомим внеском до колективної безпеки, так само як велике, загартоване в бою та взаємосумісне з арміями союзників українське військо.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток