Зараз в ефірі:

9 років тому на Донбасі розпочалася Антитерористична операція

14.04.2023
9 років тому на Донбасі розпочалася Антитерористична операція

14 квітня 2014 року було введено у дію рішення Ради національної безпеки та оборони України про проведення антитерористичної операції (АТО) — збройного протистояння української армії російським окупантам. Це стало відповіддю на масове проникнення в східні області України озброєних російських терористичних угруповань та захопленнями ними органів місцевої влади.

У березні 2014 року рф одночасно з анексією Криму намагалася дестабілізувати суспільно-політичну ситуацію у східних та південних регіонах України. Спочатку російські спецслужби це робили з метою відвернути увагу української влади від кримського питання, а згодом, щоб вплинути на зовнішньополітичний курс країни загалом. Розхитування ситуації у різних регіонах відбувалося за схожим сценарієм: акції протесту проти "державного перевороту у Києві", захоплення приміщень органів державної влади, а інколи будівель СБУ та МВС, а згодом проголошення "народних республік". Так було зроблено на Луганщині, Донеччині та Харківщині. У деяких областях, наприклад Дніпропетровській, місцева влада змогла придушити російські спецоперації ще у зародку на етапі мітингів. У Харкові 8 квітня оголосили антитерористична операція, під час якої із залученням вінницьких спецпризначенців із підрозділу МВС Ягуар звільнили будівлю Харківської обласної державної адміністрації. Таким же чином очікувалося розв'язати проблему і в Донецьку, де у захопленій проросійськими активістами будівлі обласної державної адміністрації (ОДА) 7 квітня була проголошена "декларація про суверенітет донецької народної республіки" на території усієї Донецької області та ухвалено звернення до керівництва російської федерації з проханням про введення миротворчого контингенту збройних сил рф. Уже на початку квітня 2014 року українська влада стала поступово наводила лад у країні, протидіючи російським агентам впливу. Це не влаштовувало кремль, тож в Україну були направлені озброєні російські спецпризначенці. Зокрема, 12 квітня з російської території в Донецьку область був спрямований озброєний загін на чолі з міжнародним терористом стрєлковим (справжнє прізвище гіркін — співробітник російських спецслужб, який у лютому-березні 2014 брав участь у кримських подіях). Цей загін захопив Слов'янськ. Перекинуті у район Слов'янська та Краматорська спецпідрозділи СБУ й Збройних Сил України прийняли перший бій зранку 13 квітня у Семенівці, передмісті Слов'янська, потрапивши у засідку російських терористів. Тоді загинув капітан СБУ Альфа Геннадій Біліченко.

Ввечері 13 квітня РНБО провела екстрене засідання та ухвалила рішення щодо початку антитерористичної операції, а від бойовиків вимагалося скласти зброю до 9-ї години ранку 14 квітня. Звісно, цього не відбулося, і 14 квітня тодішній секретар РНБО, виконувач обов’язків президента України Олександр Турчинов, підписавши указ про введення в дію рішення РНБО Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України, оголосив початок Антитерористичної операції із залученням Збройних Сил України.

15 квітня на півночі Донецької області розпочались активні бойові дії. У цей день та наступного в рамках АТО українські спецпризначенці без жертв звільнили від російських сепаратистів аеропорт Краматорська надзвичайно важливий стратегічний об’єкт. Сам Краматорськ, як і Слов'янськ, був звільнений 5 липня. Ворог відступив українські війська увійшли до міста та відновили законну владу.

Територія проведення антитерористичної операції була Донецька та Луганські областя (з 14 квітня 2014 року), а також Ізюмський район та Ізюм Харківської області (з 14 квітня по 7 вересня 2014 року та з 2 грудня 2015 року). Протидія збройній агресії росії у форматі АТО тривала до 2018 року. 30 квітня 2018 її замінила Операція Об'єднаних сил. З 24 лютого 2022 року після широкомасштабного вторгнення росіі в Україну території Донецької та Луганської областей залишаються найгарячішими ділянками фронту.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток