Зараз в ефірі:

Кримські татари відзначають День національного прапора

26.06.2023
Кримські татари відзначають День національного прапора

Прапор кримськотатарського народу від самого початку був одним із символів боротьби з окупантами. Залишається таким і зараз. А його кольори символічно перегукуються з кольорами державного прапора України.

Датою святкування Дня національного прапора був обраний перший день другого Курултаю кримськотатарського народу, який відкрився у Сімферополі у 1991 році. Він відбувся через 74 роки після першого Курултаю, що проходив 1917 року у Бахчисараї. Саме свято кримськотатарського прапора почали відзначати з 2010 року й закріплене воно рішенням V Курултаю кримськотатарського народу. Його мета — об'єднання народу і популяризація кримськотатарської символіки.

Кримськотатарський народ є найбільшим корінним народом Криму й Української держави загалом, оскільки сформувався на території, яка нині перебуває у міжнародно визнаних кордонах України і не має державності поза її межами. Свято національного прапора символізує єдність, наступність поколінь кримських татар та їхню боротьбу за свободу і право на самовизначення.

Прапор кримських татар — це полотно небесного (блакитного) кольору, у лівому верхньому куті із золотим знаком влади — тамгою. Блакитне полотнище і золота тамга були вибрані не випадково. Небесно-блакитний колір у тюркських народів — це синонім чистоти та свободи, чесності й вірності, бездоганності та сили. Єдиний колір блакитного тла пов'язують із бажанням єдності народу, миру та благополуччя. Тамга (родовий знак) в Криму була у кожного знатного роду. Кожне покоління мало власну тамгу. Зазвичай нащадок певного роду, запозичуючи тамгу дідів-прадідів, додавав до неї новий елемент.

З моменту свого існування кримськотатарський прапор в різні часи піддавався заборонам. Так, у 1929 році комуністична влада проголосила блакитний прапор «буржуазно-націоналістичним» і заборонила його використання. У місцях депортації кримських татар після 1944 року зберігання прапора вважалося злочином проти радянської влади. Вже у 1970-1980 роках значна частина кримськотатарської молоді не знала свого стяга. Саме з моменту повернення кримських татар до Криму за часів незалежної України прапор почав своє відродження разом зі своїм народом. Українці завжди підтримували кримськотатарський народ у його мужній боротьбі за свої права та вільне проживання на історичній батьківщині.

Від початку російсько-української війни, коли Крим окупувала путінська росія, кримськотатарський прапор став символом боротьби за свободу корінного народу Криму, який на своїй землі піддається утискам та репресіям з боку окупаційної влади. Після широкомасштабного вторгнення рф на територію України кримськотатарський прапор поруч із національним прапором України, стали могутніми символами звільнення Збройними Силами України Кримського півострова від російських загарбників та відновлення територіальної цілісності України.

Крим — український півострів! Разом до Перемоги!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток