Зараз в ефірі:

На Щедрий вечір українці водять Козу та співають щедрівки

14.01.2023
На Щедрий вечір українці водять Козу та співають щедрівки

Як приготуватися до Щедрого вечора?

У ніч з 13 на 14 січня напередодні Старого Нового року українці святкують Маланку або Щедрий вечір. Це радісне свято, коли за столом збирається вся родина, пригощається, веселиться та загадує бажання. У наших предків Меланка (день святої Меланії 13 січня) символізувала місяць, а Василь (день якого припадає на 14 січня) був символом сонця. Вважалося, що в цю ніч Меланка вийшла заміж за Василя. Ось чому на Щедрий Вечір ще святкують Василя. Наші пращури вшановували Меланку-Миланку за якомога багатшими столами, бо то є продовження Щедрого Вечора з усіма його добрими богами й душами предків.

Вечір напередодні Старого Нового року (за юліанським календарем) називається Щедрим або Маланчиним і є традиційно одним з улюблених свят українців. Ввечері 13 січня у церквах відбуваються урочисті Богослужіння на закінчення Старого року, щоб подякувати Богові за вже отримані ласки та попросити нових на наступний рік. Як і на Святвечір, цього дня готують святкову вечерю, яку називають Щедрою, тому що страви цього вечора не є пісними. Зранку хазяйки починають готувати щедру кутю. На відміну від багатої, її заправляють маком і медом і ставлять на покуті. Крім того, готують страви зі свинини, птиці, ковбас, солінь, овочів, млинців, пирогів та іншої випічки. Також на новорічному столі мають бути вареники з сюрпризами в начинці, на яких ворожили про майбутню долю. Кому дістанеться родзинка — до солодкого життя, кому зернятко — до врожаю, а кому монетка — до багатства у прийдешньому році.

На Старий Новий Рік в Україні було заведено пригощати всіх гостей, а також щедрувальників та посівальників, які ходили від хати до хати, співали ритуальних пісень і бажали багатого врожаю, добробуту та здоров'я кожній сім'ї.З вечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. За давньою традицією, новорічні обходи маланкарів відбуваються після заходу Сонця. Дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати. На Меланки ходять також і хлопці — "водити Меланку". Вони веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з хлопців, зазвичай, перевдягнений в жіноче вбрання, його і називають Меланкою. 

Вранці після настання Нового року люди виходили на вулиці та палили снопи "дідухи", а також стрибали через багаття, щоб очиститися від хвороб і вберегтися від нечистої сили. Також на світанку йдуть посівати зерном. Сіяти прийнято 14 січня із самого ранку до заходу сонця. Спочатку йдуть до хрещених батьків та інших родичів і близьких. Зайшовши до хати, посівальник сіє зерном і вітає всіх: Сію, вію, посіваю, з Новим роком поздоровляю! На щастя, на здоров'я та на Новий рік, Щоб уродило краще, ніж торік, — Жито, пшениця і всяка пашниця, Коноплі під стелю на велику куделю. Будьте здорові з Новим роком та з Василем! Дай, Боже!

Перший посівальник на Новий рік приносить до хати щастя. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять — тільки хлопці, а тому посівати дівчатам не годиться. А от щедрувати можуть усі, головне вивчити патріотичні щедрівки і побажати миру і щастя усім українцям! З Новим роком!

Добрий вечір вашій хаті!    
Ми прийшли пощедрувати!
Щастя зичимо родині,
Миру неньці Україні,
Всім достатку і везіння
У сім’ї порозуміння!
Щедрик, щедрик, щедрівочка
Засяяла в небі зірочка,
Тож прийшли до вас до хати
Всім здоров’я побажати,
Хай прекрасним буде рік,
Йшла лиш радість на поріг,
Дружньою була родина
І вся наша Україна!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток