Зараз в ефірі:

Всесвітній День вишиванки об'єднує українців

19.05.2022
Всесвітній День вишиванки об'єднує українців

19 травня українці відзначають Всесвітній День вишиванки свято, покликане зберегти національні традиції через етнічний вишитий одяг важливої частини культури українського народу.

 

 

 

День вишиванки загальнонаціональне свято, яке відзначається з 2006 року у третій четвер травня. Цього року свято припадає на 19 травня.

Вишиванка має величезне значення для кожного українця не лише як елемент святкового, народного вбрання, а і як складова українського культурного надбання. Історія вишиванки має глибоке коріння, адже елементами вишивки прикрашався ще одяг скіфів, які проживали на землях сучасної України ще до нашої ери. У Київській Русі також прийнято було носити вишитий одяг, про що є згадки тогочасних мандрівників та істориків. У XVIII столітті вишиванку носили тільки вищі верстви населення, а ось козаки в цей же період її не носили. У селах вишиті сорочки стали носити набагато пізніше. В XIX столітті наступив переломний момент в історії вишивки. Саме тоді з'являється така професія як вишивальниці. У них замовляли вишиванки для цілої сім'ї. До XX століття вишиванка вважалася повсякденним одягом. Її носили практично всі. Популяризацією вишиванки серед української інтелігенції займався Іван Франко. Саме він був першим, хто сміливо поєднував вишиту сорочку з діловим піджаком.

Український народ крізь віки проніс любов до вишиванки та зберіг традиції вишивання одягу. В кожному регіоні України і нині є свої традиції вишивання, свій символізм елементів орнаменту на одязі. Візерунок на вишиванці це важливий код, за символами якого можна прочитати зашифровані послання. Види орнаменту передаються з покоління в покоління і їх використовувати почали тільки в XX столітті. Вважається, що у вишиванці має значення абсолютно все тканина, нитки і їх колір. Є візерунки жіночі та чоловічі, є дитячі.

Вишиванка вважається оберегом від усього лихого. Вона є символом краси та міцного здоров'я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка символізує родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї.

І хоча спеціальних заходів на День вишиванки не існує, однією з найяскравіших традицій свята стали паради вишиванок, які з 2008 року проводили майже у всіх українських містах. Також в Україні та світі люди у вишиванках проводили флешмоби, концерти, фестивалі, ярмарки та фотосесії.

У День вишиванки кожен, хто хоче підкреслити своє українське походження, а також просто підтримати Україну, може одягнути вишиванку. Особливе значення День вишиванки має сьогодні тоді, коли росія веде повномасштабну війну проти України. Тож 19 травня кожен українець, чи то в Україні, чи то за кордоном, може одягнути вишиванку і показати єдність, незламність, волю і красу українського народу.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток