Зараз в ефірі:

На Одещині фахівці ВМС провели унікальну операцію з розмінування узбережжя

30.05.2022
На Одещині фахівці ВМС провели унікальну операцію з розмінування узбережжя

На Одещині фахівці ВМС провели унікальну операцію з розмінування узбережжя. Про це заявив під час виїзного ефіру Армія FM речник голови Одеської ОДА Сергій Братчук. Слухайте та читайте також про готовність міста дати відсіч ворогу,  деблокування портів, історичну дерусифікацію та одеський гумор під час війни.

Катерина Даценко: Чим важлива Одеса для російського командування?

Сергій Братчук: Найперше я б сказав, чим важлива Одеса для України, адже це морські ворота нашої держави. І місто має важливе геополітичне, стратегічне, економічне, соціальне значення не тільки для нашої держави, а й для Європи та світу. Хочу наголосити: Одеса була, є і буде українською. Щодо намірів російського командування, то, на моє переконання, поки Росія не розпадеться, вона матиме наміри загарбати не тільки Одесу, а й всю Україну. Але плани планами, але їх реалізація — інша справа. У ворога нині немає ні засобів, ні сил штурмувати Одесу і, сподіваюся, що не буде. Не здобувши успіхів на суходолі, ворог завдає ракетних ударів по всій країні, зокрема й по Одесі. Травень у нас був дуже спекотний, і досі залишається загроза ракетних ударів. Та наші сили оборони готові дати відсіч.

Катерина Даценко: Росія постійно лякає висадкою десанту, чи є план дій на випадок такого сценарію?

Сергій Братчук: Ми вжили всіх необхідних заходів з мінно-оборонної безпеки, зміцнення оборони були своєчасно проведені. До того ж наразі не видно жодних активностей щодо спроби висадки морського десанту. Попри це, така загроза, звісно, є, адже це один з варіантів тиску на місто. Але щоб здійснити висадження, має бути вогнева підтримка з повітря, з суходолу, чим росія нині похвалитися не може. Тому ризики є, але в нас достатньо сил і засобів, щоб на них відповісти.

Катерина Даценко: Чи багато людей евакуювалися з Одеси та області?

Сергій Братчук: Міський голова у березні заявляв про 200 тисяч одеситів, що залишили місто. А на той час тут мешкало більше мільйона осіб. Людей і справді зараз менше на вулицях, адже спрацьовують військові реалії, коли слід запобігати масових скупчень.

Катерина Даценко: Чи вплинула війна на одеський гумор?

Сергій Братчук: Сміятися над війною не можна, але жартувати під час війни просто необхідно. Цим інструментом ми активно користуємося, вже й анекдоти народжуються. Можливо, вони ще не набули такої популярності, але з часом це буде.

Катерина Даценко: На деяких пляжах люди все ж купаються. Вони нехтують застереженнями чи все ж є безпечні місця на узбережжі?

Сергій Братчук: Проблема є. Особливо мені стає зле, коли я бачу, як дорослі тягнуть маленьких дітей ледь не під таблички із написом Міни. Нехтування такими правилами призводить до трагедії. У березні вже трапився нещасний випадок, коли містяни, попри застереження, виїхали на пляж. Тоді одна людина загинула, ще одна зазнала важких поранень. Я вдячний поліцейським, які людей змушують залишати небезпечні пляжі. Я дуже вдячний фахівцям ВМС Збройних Сил України, які нещодавно провели досить унікальну операцію з розмінування. Вони вивезли дуже небезпечну міну і знешкодили її в віддаленому місці, адже на пляжі це призвело б до великих руйнувань. Всі пляжі в Одесі та області заміновані, як і узбережжя. Тож бережіть себе і близьких.

Катерина Даценко: Максим Марченко першим повідомив, що потоплений крейсер Москва. Якими були ваші емоції?

Сергій Братчук: Емоції переповнювали, коли чекали офіційного підтвердження. Це унікальна перемога. Питання було одне: "Хто наступний?". Але разом із радістю є розуміння, що ще дуже багато сил треба докласти, щоб ворог пішов із нашої землі.

Катерина Даценко: Російська армія руйнує міст через Дністровський лиман і залишається лише одна дорога, які нині ризики на тому напрямі?

Сергій Братчук: У міст вже багато разів влучав ворог. Він нині не експлуатується. Це проблема, адже міст з'єднує південні райони області з основною частиною Одещини. Але альтернативні шляхи прокладені. Зв'язок з південними районами області налагоджений.

Катерина Даценко: Чи є нині провокації з Бессарабії?

Сергій Братчук: Спроби росіян влаштувати збройні провокації у Придністров'ї, звинувачення України в цьому і намагання місцевих задіяти в створенні джерела напруги — все це зазнало провалу. І зміну тамтешнього уряду я пов'язую з тим, що не вдалося провести приховану мобілізацію в регіоні.

Катерина Даценко: Росіяни активно використовують певні історичні міфи щодо Одеси, як цьому протидіяти?

Сергій Братчук: Там, на болотах, не маючи власної історії, намагаються творити міфи. Так і з Одесою свого часу відбувалося. Тож у нас ще дуже багато роботи щодо історичної дерусифікації. Якщо брати історію одеських земель, то тут і козаки, і татари, і турки були, а росіянами навіть і не пахло на той час. Росіяни розповідають, що коли прийшли у 1894 році в Одесу, як після штурму пили тут каву. Тож не в полі вони напій знайшли. Тут вже були поселення. Перша згадка про місто датована 1415 роком. І зараз Одеса є українською зі своїм багатонаціональним корінням.

Катерина Даценко: Яким може бути розвиток подій щодо деблокування Одеського порту, адже весь світ чекає українського зерна?

Сергій Братчук: Деблокування порту — це світова проблема. ООН говорить про десятки мільйонів людей, які можуть постраждати від голоду. Я бачу, як багато керівництво України докладає зусиль у цьому напрямі. Коли на росії кажуть, що ми тут від голоду будемо пухнути, то вони брешуть, адже в нас є чималі резерви. А світова спільнота вже пересвідчилася, що таким чином, блокуючи порт, росія намагається шантажувати світ. Я бачу лише військово-політичний шлях у розв'язанні цієї проблеми. І навіть у разі деблокування порту, у морі багато залишається мін, тож мають бути і мінні тральщики, і певне супроводження, бо з боку росїі можливі будь-які провокації. А зусилля з розмінування акваторії Чорного моря після перемоги мають бути міждержавними.

Катерина Даценко: У засобах масової інформації звучала така фраза, що якщо раптом росіяни дійдуть до Одеси, то бої триватимуть і в катакомбах. Чи можна катакомби розглядати як укриття для одеситів?

Сергій Братчук: Більше ніж переконаний, що катакомби як захисні споруди в нас ніхто не буде використовувати, бо ворог в Одесу не зайде. Наш очільник сказав, що командування області зробить все, щоб нога російського окупанта на одеську землю не ступила.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток