Зараз в ефірі:

“Відчужена поведінка - це нормальна реакція для колишніх військових”, - психологиня Людмила Мицик

11.02.2022
“Відчужена поведінка - це нормальна реакція для колишніх військових”, - психологиня Людмила Мицик

Як невирішені внутрішні конфлікти впливають на наше здоров'я, з чим пов'язані психосоматичні розлади у військових та як їх  лікувати, в ефірі Армія FM розповіла психологиня Людмила Мицик.

 

 

 

 

 

Анастасія Сіроговська: Що таке психосоматичні розлади?

Людмила Мицик: Психосоматика - це суміжна галузь, яка поєднує в собі медицину та психологію, а також вивчає вплив емоційного стану на функціонування організму. Кожне захворювання викликане тими чи іншими змінами, які відбуваються під час психологічних конфліктів або стресових ситуацій. Навіть Зигмунд Фрейд говорив, що в основі психосоматичної хвороби лежить невирішений внутрішній конфлікт, який потребує витіснення. 

Анастасія Сіроговська: Тобто багато захворювань викликані саме нашими внутрішніми незакритими гештальтами?

Людмила Мицик: Можна сказати, що так. Існують хвороби, в основі яких лежать невирішені конфлікти. Вони змінюють функціонування організму, не порушуючи цілісність органу. Частина захворювань пов'язані з генетичною схильністю. Якщо говорити коротко, то хвороба може впливати на поведінку людини, так як і людина може спровокувати захворювання.

Анастасія Сіроговська: Якими є найпоширеніші психосоматичні хвороби?

Людмила Мицик: Лікарі виділяють певну психосоматичну “чиказьку сімку” - це захворювання серцево-судинної системи, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, хвороби шлунково-кишкового тракту, ревматизм, нейродерміт та бронхіальна астма. Основою цих захворювань є психосоматичні реакції.

Анастасія Сіроговська: За допомогою яких проявів людина може визначити, що потрібно почати лікування?

Людмила Мицик: Діагноз повинен ставити лікар, але людині необхідно знати, на що реагувати та як ставитися до власного тіла та способу життя, щоб не лікувати хворобу, а запобігти ї. Увага до свого фізичного чи психологічного дискомфорту повинна бути на першому місці. Якщо при перших проявах застуди людина знаходиться вдома та приймає ліки, це говорить про її турботу про себе. Стан людини важливіший за будь-які робочі обов'язки.

Анастасія Сіроговська: Чи можуть виникати психосоматичні розлади через обставини, в яких перебувають військовослужбовці на Сході?

Людмила Мицик: Є фраза “На війні солдати не хворіють”. Навіть якщо немає активних бойових дій, перебування військовослужбовця в районі бойових дій говорить про наявність надмірного стресового навантаження. Коли людина знаходиться на межі життя та смерті і не має часу на відпочинок, всі її ресурси мобілізуються, виділяють гормони і перенаправляються на виживання. Але ресурси не безкінечні, тому при досягненні стресової вершини людина впадає в стан виснаження. Здебільшого військовослужбовці хворіють після повернення додому. 

Анастасія Сіроговська: Як заохотити військовослужбовців на отримання психологічної допомоги?

Людмила Мицик: Потрібно зрозуміти, що не всі ситуації можна вирішити самотужки. Деякі проблеми варто обговорити зі спеціалістом, щоб позбутися переживань. Психологи бувають різними, тому можна звернутися до побратимів, які завжди зрозуміють та підтримають.

Анастасія Сіроговська: Як на життя впливають психосоматичні розлади, які так і не вдалося виявити?

Людмила Мицик: Говорять, що тіло - це проекція психіки. Крім поранень та захворювань, які викликані генетично, симптоми психосоматичного захворювання  показують, що в психіці відбуваються зміни. Реакція на внутрішній конфлікт чи невирішені міжособистісні конфлікти - це спосіб нашої психіки звернути увагу на наявність певних проблеми. Якщо лікар не виявив ніяких змін у функціонуванні організму, то одразу направляє до психолога. Неможливість встановити діагноз при наявності, до прикладу, проблем зі шлунком - є першою ознакою, що проблему потрібно шукати всередині.

Анастасія Сіроговська: Чи впливає ненормований сон на нашу психосоматику?

Людмила Мицик: Порушення режиму сну виснажує організм. Потрібно використовувати психологічні техніки самовідновлення, щоб не зношувати тіло. Людина добре спить тільки коли перебуває у стані розслаблення. Щоб досягти цього стану, потрібно налаштувати комфортну температуру повітря, робити зарядку та приймати водні процедури з теплою водою. Зручна поза та рівномірне, повільне дихання - ще одна запорука хорошого сну.

Анастасія Сіроговська: Чи можуть психосоматичні розлади пройти самі по собі?

Людмила Мицик: Наявність хвороби вже означає, що на фізичному чи психологічному рівні відбувся збій. Якщо людина змінила свою стратегію реагування, то її тіло відновлюється самостійно, навіть без втручання лікаря. При наявності захворювання, де всі аналізи в нормі, але людина все одно відчуває біль, потрібно обов'язково звертатися за допомогою до спеціаліста.

Анастасія Сіроговська: Як створити довкола себе комфортне середовище?

Людмила Мицик: Відчужена поведінка - це абсолютно нормальна реакція для колишнього військового. Якщо ж стан самотності переслідує людину занадто довго, то необхідно звертатися по допомогу. Непорозуміння в родині відбуваються саме з тієї причини, що люди забувають говорити одне з одним. 

Анастасія Сіроговська: Чи можна віднести до психосоматики посттравматичний стресовий розлад?

Людмила Мицик: ПТСР - це зміни чи порушення, які виникають через півроку після травматичної події. Фізичні чи психологічні зміни після посттравматичного розладу відбуваються саме через не пережитий раніше стрес і до психосоматики не мають ніякого стосунку.

Анастасія Сіроговська: На вашу думку, чи змінюється ставлення суспільства до військовослужбовців?

Людмила Мицик: Маючи великий досвід спілкування з військовими, я помітила, що відбувається певне знецінення їхньої роботи. Неналежне ставлення сильно впливає на емоційний стан, адже військовим потрібна підтримка як з боку держави, так і від мирного населення. Є люди, які це усвідомлюють і всіляко підтримують армійців, але є й ті, хто продовжує ігнорувати цю проблему. 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток