ШАХ І МАТ: шах, мат, пат та порівняльна сила фігур

12.04.2020
ШАХ І МАТ: шах, мат, пат та порівняльна сила фігур

Якщо ви не вмієте грати — навчимо, якщо вас долають суперники — навчимо перемагати. Не панікуйте. Ми зробимо з Вас гросмейстерів! Цього разу говоримо про шах, мат, пат та порівняльну силу фігур.

 

 

 

 

 

Метою шахової гри є матування короля супротивника. Мат означає завершення гри. Як же він здійснюється? Тура, ставши на поле е8, дає мат королю чорних. Таке розташування короля, коли йому не захиститися від удару будь-якої фігури супротивника, зветься матом.

Королю -  шах. Тура з поля а1 пішла на поле е1 і спрямувала свій удар на короля чорних, який стоїть на полі е8. Такий удар на короля зветься шахом. Від цього замаху тури король може сховатися, відійшовши на поле f8, або прикритися своїм слоном, який з поля f5 може стати на поле е6.

А буває й так, що слабша сторона, рятуючись від мату, знаходить спосіб вічного шаху королю суперника. Білий ферзь безперервно дає шах королю чорних то з поля d8, то з поля f6. Сильніша сторона не може вибороти перемогу.

Слабша сторона може врятуватися від поразки, створивши своєму королю пат. Білим черга зробити хід, але вони королем не можуть вийти на вертикаль b, яка прострілюється турою чорних. Така позиція на шахівниці, коли неатакований король не може зробити ходу, бо всі поля в нього биті фігурами противника, зветься патом. При цьому в атакованої сторони або немає фігур, або всі вони закриті і не можуть ходити.

Короля супротивника може матувати будь-яка фігура, навіть пішак. Але й король може побити будь-яку фігуру, крім короля. Королі партнерів не можуть стояти поряд і атакувати один одного. До ферзя супротивника король теж не може підійти. Ферзь - найсильніша фігура, бо він б’є всі фігури на якій завгодно відстані і в будь-яку сторону. Ферзя не слід розмінювати на туру, коня чи слона.

Він сильніший, ніж два слони, два коні або слон і тура, кінь і тура. Ферзь дорівнює десяти пішакам. Тільки дві тури дорівнюють одному ферзю.

Тура сильніша за легку фігуру (кінь, слон). Вона разом із королем може дати мат королю супротивника, чого не можуть зробити ні кінь, ні слон. Тура дорівнює майже п’яти пішакам, тоді як слон або кінь дорівнюються кожний трьом пішакам. Але не забувайте, цінність фігур під час гри може мінятись, залежно від конкретних обставин.

Хід білих, мат в один хід

Відповідь на попередню задачу: білий кінь d3-b4, шах і мат.

Наступного тижня ви дізнаєтесь про спортивні  правила  з  шахів та спортивну  поведінку  шахіста. Коментуйте, аналізуйте і ставте «Шах і мат» разом із Армія FM.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток