Зараз в ефірі:

Кріоконсервація для військових: що це?

12.03.2024
Кріоконсервація для військових: що це?

Кріоконсервація для військових (і чоловіків, і жінок) допоможе зберегти здорові гени. Зараз держава допомагає зберігати військовим за свій рахунок. Про те, що це таке і скільки може коштувати – в матеріалі Армія FM.

З початком широкомасштабного вторгнення в Україні зріс інтерес до кріоконсервації. Це процедура замороження статевих клітин.Зараз це можливість зберегти біологічний матеріал військового, адже у чоловіків і жінок погіршується здоров’я. Також це можливість жінкам народити дитину у разі важкого поранення чи смерті партнера. І хоча проблема посмертної репродукції назріває роками в Україні, вона ніяк не вирішена. Немає ні прямої заборони, ні прямого дозволу на виконання таких програм, говорить ембріологиня Ольга Малюта.

– Після початку повномасштабного вторгнення ми почали говорити дуже активно, що це питання потрібно врегулювати, тому що це не якісь одиничні випадки. Багато клінік відразу включилися і почали дуже багато програм безкоштовної заморозки для військових біоматеріалу, його безкоштовного зберігання. Почали робити дуже великі знижки, якщо це військовослужбовець, і дівчата захотіли заморозити яйцеклітини. 

За словами Ольги, репродуктивні клініки почали активно надсилати запити до Міністерства охорони здоров’я, щоб постмортальне використання матеріалу було юридично оформленим.

Чоловік Ярослави військовий. І коли він приїхав у звільнення на кілька днів  вирішили зробити кріоконсервацію, каже Ярослава.

– Це зовсім нескладна процедура. Як ми з чоловіком зробили цю кріоконсервацію, то розповідали нашим друзям, що є така опція, так можна зробити, і всі: і чоловіки, і жінки - були в захваті. Роблячи кріоконсервацію, ви гарантовано класні гени зберігаєте, і ваш чоловік повертається, але, можливо, певний період, там щось не буде виходити, у вас завжди є запасний варіант народити дитину від найкращого чоловіка в світі.

Як розповіла Ярослава, за саму процедуру з них не взяли грошей. Але було непросто  відшукати клініку, яка їх прийме одразу - більшість пропонували запис на кілька днів вперед, а то й тижнів. У центрі парі повідомили, що перші півроку зберігання біоматеріалу безкоштовне. А далі потрібно сплачувати абонентську плату - у розмірі 30 євро. Сама ж процедура для військових-чоловіків коштує від 2 до 2.5 тисяч гривень, залежно від медзакладу. Часто лікарі просять сплатити за саме зберігання сперми. У Києві, наприклад, це коштує від 300 гривень на місяць і більше.

Перед процедурою чоловікам необхідно здати аналізи на ВІЛ, гепатити А і Б та сифіліс, загальний аналіз крові, резус групу, розповідає ембріологиня медичного центру Бакшеєва Олена Шамрай.

– Це всі аналізи, які потрібні від чоловіка. Далі він приходить у клініку з дружиною, підписує договір на зберігання, тому що це як сімейна пара. Дає свій матеріал, ми його кріоконсервуємо і зберігаємо, скільки необхідно. Дуже легка процедура.

Окрім аналізів потрібно підготувати і пакет документів: паспорт, податковий номер, військовий квиток, а також засвідчену нотаріусом заяву. У ній потрібно зазначити  дані дружини чи партнерки, яка може скористатися біоматеріалом у разі смерті.

Якщо для чоловіків сама процедура займе до 4 годин, то для жінок це може бути до півтора місяця гормональної стимуляції. Це обумовлено особливостями жіночого організму та складністю процедури. Протягом цього часу жінка має кожні 5-6 днів відвідувати лікаря, який досліджує, як ростуть фолікули і дозрівають яйцеклітини. Забір яйцеклітини робиться під загальним наркозом. Ціна для жінок також різниться: від 2.5 до 3.5 тис. доларів. А зберігання жіночого біоматеріалу за ціною приблизно таке саме, як і для чоловіків.

Починаючи з 2022 року було багато законопроєктів, які могли врегулювати це питання, однак часто траплялися дуже неадекватні речі, говорить ембріологиня Ольга Малюта. Серед них і скандал із законопроєктом, який містив дивне формулювання. Ним забороняли використовувати біоматеріали загиблих українських військових. І клініки мали їх утилізовувати, говорить ембірологиня Ольга Малюта.

– При прописанні такої правки для багатьох клінік - це повний параліч роботи з таким матеріалом. Для ембріологів утилізувати будь-який біологічний матеріал є дуже складною дією, тому що ми розуміємо моральну відповідальність, що цей процес незворотний. І тільки після прямої заяви пацієнтів ми утилізуємо матеріал.

Інколи людина може пропустити проплату зберігання матеріалу, але ембріолог його просто так не утилізує, не маючи на це дозволу, додає Ольга.

Відгук суспільства на скандальну правку був миттєвим. І нардепи, і Міністерство охорони здоров’я одразу відреагували. У березні почне діяти закон, який дозволяє за рахунок держави зберегти родинам військових репродуктивні клітини та використати їх для продовження роду наших захисників. 

Законодавчу колізію усунули і зараз у разі смерті військового репродуктивні клітини безкоштовно зберігаються ще 3 роки в кріобанку. Після закінчення цього терміну їхнє подальше зберігання може сплатити інша людина, якщо це прописали в довіреності армійця. 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток