Зараз в ефірі:

Вшанування матерів: історія створення Міжнародного дня матері

14.05.2023
Вшанування матерів: історія створення Міжнародного дня матері

Для вшанування всіх матусь у світі існує добре й зворушливе свято — Міжнародний день матері, який відзначають щорічно в другу неділю травня. Це свято збігається з Днем матері в Україні. Цьогоріч вітаємо наших найрідніших 14 травня.

Мама — найголовніша людина в житті кожного. Наші матусі дарують нам життя, а потім стають першим зразком для наслідування. Найтепліші спогади дитинства неможливі без мам — вони завжди рятують нас від хвороб та оберігають від неприємностей. Саме завдяки нашим мудрим і люблячим мамам в ранні роки ми відчували себе захищеними та впевненими в тому, що навколишній світ є дружнім і безпечним. До мами ми звертаємось тоді, коли потребуємо справді мудрої й доброї поради. Зрештою, в найтяжчі часи, коли здається, що весь світ став ворожим, тільки материнська любов залишається безумовною й незмінною.

Пошана до жінок, які дарують життя, була властива людям з прадавніх часів, тому знаходила вираження в культах богинь-матерів. В Древньому Єгипті поклонялися богині Ісіді, яка правила світом разом зі своїм чоловіком — богом Осірісом та мала сина Гора. Єгиптяни вважали Ісіду взірцем матері, жіночності й вірності. Традиції вшанування богинь-матерів в античному світі переросли в раннє християнське свято, відоме як Материнська неділя.

Передісторія сучасного Дня матері почалася з досить непростого досвіду материнства американки Енн Джарвіс, яка мала 13 дітей, з яких тільки четверо дожили до повноліття. В 1858 році Енн організувала зустрічі матерів з лікарями для вивчення правил санітарії й гігієни, щоб запобігати інфекційним хворобам дітей. Такі зустрічі назвали «робочими клубами». Пізніше, в роки громадянської війни в США, ці клуби стали об'єднавчою силою для матерів, які надавали допомогу пораненим солдатам. Вже після війни, в 1868 році, Енн Джарвіс заснувала День дружби матерів. Вже у 1907 році її донька Анна виступила з ініціативою вшанування матерів і їхньої ролі у житті кожної людини у пам'ять про свою матір. Зусилля Анни Джарвіс не були марними — до 1912 року День матері стали відзначати по всій країні, а в 1914 році Президент США офіційно встановив День матері у Сполучених Штатах. Після першої світової війни День матері почали відзначати по всій Європі. Нині вітають матусь у другу неділю травня вже у 85 країнах.

Українці почали відзначати День матері у 1928 році, щоправда, перше святкування відбулося в канадській діаспорі. Проте вже наступного року за ініціативою письменниці Олени Кисілевської День матері відзначали у Львові та Тернополі, а згодом — на всій території західної частини України. У 1939 році свято заборонила радянська влада. Повернулося воно у нашу країну тільки з настанням незалежності, а на державному рівні День матері встановили у 1999 році.

В кожній країні традиції святкування цього дня загалом схожі. В європейських країнах та США свято відзначають з квітами, листівками, подарунками й сімейними трапезами, концертами, виставами для мам за участю їхніх дітей, спеціальними церковними служіннями. Зазвичай в другу неділю травня діти намагаються звільнити своїх матусь від домашніх клопотів, наприклад, самостійно готують вечерю. Існують і деякі особливості, наприклад, в Німеччині за часів Другої світової війни в День матері жінки отримували нагороди у вигляді медалей — золотих, срібних або бронзових, в залежності від кількості дітей, яких вони виростили. Зараз німецькі традиції є звичними для більшості країн — яскраві букети, родинні зібрання та подарунки.

Українці долучаються до святкування Дня матері в загальноприйнятих традиціях — вітають своїх матерів, телефонують, провідують, дарують їм квіти та готують подарунки. Також це свято є чудовим приводом для того, щоб зібратися всією родиною та насолодитися приємним спілкуванням. Доречно у цей день також привітати всіх своїх близьких, які пізнали щастя материнства — сестер, племінниць, тітоньок та бабусь. Зрештою, нам подобається відзначати День матері просто тому, що ми дуже любимо своїх матерів, адже для кожного з нас мама — найкрасивіша, найдобріша і найрозумніша у світі людина. Тому у цей святковий день обійміть свою матусю та подякуйте їй за все!

Дорогі матусі, дякуємо вам за турботу, підтримку та вашу любов. Щиро бажаємо вам міцного здоров'я й щастя на довгі роки. 

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток