Україна вшановує пам'ять кіборгів. 16 січня — День захисників Донецького аеропорту

15.01.2021
Україна вшановує пам'ять кіборгів. 16 січня — День захисників Донецького аеропорту

Всеукраїнський день пам’яті "кіборгів" встановили за ініціативою українських воїнів, які боронили Донецький аеропорт. Бої за аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року і закінчились після повної руйнації старого та нового терміналів. Протягом 242 днів пекла з неймовірною мужністю українські військовослужбовці, добровольці, медики та волонтери тримали оборону ДАПу. За стійкість і незламність українських захисників назвали "кіборгами". Вони стали символом мужності та відданості ідеалам вільної та незалежної України.

Перший бій між українськими оборонцями та проросійськими бойовиками за встановлення контролю над Донецьким аеропортом відбувся наприкінці травня 2014 року. Того дня окупанти відступили, зазнавши важких втрат, і на кілька місяців відмовились від штурму летовища. Восени 2014-го бойові дії відновилися у значно більшому масштабі.

На січень 2015 року припадають найкривавіші та найзапекліші бої. 13 січня в результаті постійних масованих танкових і артобстрілів з боку бойовиків завалилася диспетчерська вежа, зображення якої стало символом оборони аеропорту. Далі бої точилися за поверхи нового терміналу. 18-20 січня українські військові утримували перший поверх, а підвал та верхні поверхи контролювали бойовики, які, скориставшись перемир’ям для евакуації своїх убитих і поранених, замінували і підірвали перекриття будівлі. Тоді, в результаті підриву терміналу, загинули 58 захисників — «кіборгів», які відстоювали цей плацдарм до останньої краплі крові. А 21 січня військове керівництво ухвалило рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу, який був повністю зруйнований і не придатний для оборони. За даними українського незалежного проєкту «Книга пам'яті полеглих за Україну», за весь час оборони Донецького аеропорту загинуло понад 100 українських військових, майже 500 воїнів зазнали поранень.

У різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79-ї, 80-ї, 81-ї, 95-ї окремих аеромобільних та 93-ї окремої механізованої бригад, 57-ї окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», воїни Добровольчого українського корпусу (ДУК) та інші. Багатьох із них відзначено державними нагородами, деяких — посмертно.

Вічна пам'ять Героям! Слава мужнім захисникам ДАПу! Вони вистояли — не встояв бетон!

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 067 430 84 59
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток