Зараз в ефірі:

Як змінилися правила мобілізації: пояснення юриста

23.05.2024
Як змінилися правила мобілізації: пояснення юриста

18 травня в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію. Серед іншого він зобов’язує чоловіків віком від 18 до 60 років оновити дані та врегульовує механізм вручення повісток. Які ще відбулися зміни, в ефірі Армія FМ розповів юрист з військового права та мобілізації, член Асоціації правників України Антон Ревенко.

Зміни торкнулися механізму вручення повісток, кола суб'єктів, які можуть їх вручати, а також місць, де це може відбуватися, зазначає юрист.

– Представники ТЦК, як і до цього часу, можуть самостійно вручати особі повістки. Також повістки можуть вручати керівники за місцем роботи та проживання. Представники органів місцевого самоврядування мають право вручати повістки самостійно та в групах оповіщення. Група може бути із трьох осіб, серед яких представники органу місцевого самоврядування, ТЦК та поліції. Якщо особа відмовляється брати повістку, складається акт відмови. А поліцейський зі складу групи оповіщення може здійснити адміністративне затримання за порушення правил військового обліку.

За законом представники ТЦК уповноважені лише вручити повістку, обов’язки адміністративного затримання покладені на поліцію, зауважує Антон Ревенко.

– Представники ТЦК не мають права адміністративного затримання, це може зробити лише поліція і суто в разі вчинення особою адміністративного правопорушення. Це може бути порушення порядку військового обліку. Якщо особа не оновила свої дані, працівники поліції можуть її затримати та доставити до ТЦК для уточнення даних.

Як розповів Антон Ревенко, повістку військовозобов'язаному вручатимуть лише під особистий підпис, як і раніше.

– Якщо повістка відправлена рекомендованим листом, вона вважається врученою, коли особа цей лист отримала і поставила відповідний підпис про це. Якщо особа відмовилась від отримання, ставиться позначка в корінці сповіщення як доказ, що особа повідомлена. Якщо особа відсутня за місцем проживання, яке вказала при оновленні даних, вона вважається такою, що ухиляється від свого обов’язку, адже всі військовозобов’язані повинні оновити свої військово-облікові дані до 18 липня.

Керівники підприємств відтепер зобов’язані не лише вручати повістки, а й забезпечувати прибуття працівників до ТЦК, наголошує юрист.

– За порушення порядку введення військового обліку на підприємстві на керівників чекає адміністративна відповідальність і штраф від 34 тис. гривень.

Норма щодо вилучення автомобілів для потреб фронту діє з початку широкомасштабного вторгнення. Водночас вилучити можуть тільки той транспортний засіб, який має особливі характеристики, що умовно пристосовані до перевезення боєприпасів, особового складу, спеціальної техніки, який може працювати в умовах бездоріжжя, зазначає Антон Ревенко.

– Паніка щодо вилучення авто безпідставна. Легкові авто не надто підходять для потреб фронту, це можуть бути вантажівки й так далі. Зараз можна керуватися постановою Кабміну щодо військово-транспортного обов'язку. Транспортні засоби підприємств уже мають бути на обліку в ТЦК і їх вилучення здійснюється відповідно до розпорядження. Спочатку готуються списки з переліком потрібних транспортних засобів. Списки передають головам військових адміністрацій. За їхнім розпорядженням представники ТЦК звертаються до керівників підприємств, щоб вилучити транспортні засоби.

Новим законом також передбачено право на відстрочку від військової служби чоловікам, які мають на утриманні трьох і більше дітей, але внесені деякі уточнення, наголошує юрист.

– Чоловіки, на утриманні яких троє і більше дітей до 18 років, як і раніше, мають право на відстрочку, проте ця норма не поширюється на осіб, які заборгували зі сплати аліментів за три місяці.

Також Антон Ревенко пояснив, як оновити військово-облікові дані при втраті документів.

 – Особа, що загубила документи в паперовому вигляді, може оновити військово-облікові дані у застосунку «Резерв +» або повідомити ТЦК та СП про втрату. Як доказ можна надати заяву на відновлення документів у ЦНАП чи заяву про викрадення документів у поліції.

Щодо військового обліку жінок нововведень немає. На облік повинні стати жінки з медичною та фармацевтичною освітою, незалежно від місця їх перебування та того, працюють вони за професією чи ні, каже Антон Ревенко.

– Якщо така особа не стане на облік або не оновить військово-облікові дані, вона може бути притягнена до адміністративної відповідальності. Але важливо пам’ятати, що за новим законом призов жінок на військову службу під час мобілізації добровільний.

Як розповів Антон Ревенко, релігійні переконання можуть бути підставою для відмови від мобілізації, але особа має продемонструвати наявність у неї релігійних переконань.

– Є практика Верховного Суду від 8 травня, на офіційному сайті можна ознайомитись з цією справою, де Верховний Суд сказав, що особа не підлягає відповідальності за ухилення від призову, якщо вона підтвердить свою належність до релігійної організації, де віровченням заборонено використовувати зброю. Також треба підтвердити щирість переконання свого віросповідання не тільки словами, а й послідовними діями. Щодо цього пункту виникає багато питань: як особі довести щирість переконань. Тут кожен випадок треба вивчати індивідуально.

Протягом 60 днів (до 16 липня включно) усі військовозобов'язані віком 18-60 років мають оновити свої облікові дані: мобільний телефон, фактичне місце проживання та e-mail.

Фото з відкритих джерел

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток