Зараз в ефірі:

Період страждань треба прожити, і тут якраз потрібна підтримка, — ветеран АТО та психолог Олесандр Чаморсов

29.03.2023
Період страждань треба прожити, і тут якраз потрібна підтримка, — ветеран АТО та психолог Олесандр Чаморсов

Про групи підтримки за принципом рівний-рівному, які відбуваються завдяки Українському ветеранському фонду та Мінветеранів в ефірі Армія FM розповів Олександр ветеран АТО, кризовий психолог і травмотерапевт Олександр Чаморсов.

На війну Олександр пішов добровольцем у 2014 році. У 52 роки прийшов із документами у військкомат. З військового досвіду мав тільки службу в радянській армії. На службу потрапив у танковий батальйон. Воював із підрозділом у Донецькій та Луганській області. Коли звільнився на початку 2016 року, зрозумів, що потрібно шукати психологічну підтримку.

— Повернувся фізично і ментально зранений. Мені були потрібні відповіді на те, чому це зі мною відбувається, чому я так почуваюся. Я шукав відповіді саме через психологів. У 2015-1016 році було важко знайти для себе такі варіанти, тому що ветерани тільки почали повертатися і психологічна підтримка була ще в розвитку.  Але врешті-решт я знайшов необхідні ресурси, зокрема це були групи підтримки.

Одну із таких груп підтримки нині й веде Олександр.

— Щодо груп підтримки можу сказати, що я пропускав все через себе. До війни я не був психологом. Перша моя освіта художня. Я все життя працював дизайнером. На психолога почав вчитися, лише коли повернувся, бо змінилися мої погляди на те, чим я хочу займатися.

Як зазначив Олександр, учасники зустрічаються раз чи двічі на тиждень і працюють 2-3 години. Зазвичай у групі від 10 до 18 осіб.

Ведучий також є повноцінним учасником групи, але який вже інтегрував свій досвід в життя. У групі є певні правила, завдання допомогти новим учасникам. Це поради, методи чи інструменти, як людина, яка інтегрована, долала ті чи інші виклики.  Гарантовані повна анонімність та взаємоповага. Кожна група сама для себе створює правила.

За словами Олександра, зараз діють 4 групи по трьох напрямах.

— Одна з груп виникла ще на початку діяльності нашої лінії, яку ми назвали умовно для ветеранів та їхніх рідних та всіх постраждалих від наслідків війни. Хочемо групу для ветеранів та ветеранок окремо створити, якщо буде потреба. Зустрічі відбуваються онлайн у вихідні. У планах сформувати ще одну групу для тих, хто чекає на повернення своїх рідних з війни. І ще один важливий напрям групи по роботі з втратою. На жаль ми втрачаємо наших близьких, втрачаємо кращих.

Як акцентував Олександр, для людей які переживають втрату протягом перших чотирьох місяців створена Група лагідного супроводу. Далі людину залучають до восьмикрокової програми з інтеграції травматичного досвіду. У межах цієї групи передбачено 8 зустрічей, які відбуваються через тиждень.

— Зараз я разом з двома колегами веду групу Лагідного супроводу і вчуся на восьмикрокову програму. Групи у рамках нашої програми проходять у вихідні у різні години, тому якщо в когось буде бажання кілька груп відвідувати, то в нього вийде.

На думку Олександра, горювати рік і більше це теж нормально, бо кожна людина по-своєму горе сприймає. Період страждань треба прожити, і тут якраз потрібна підтримка. Це може бути підтримка близьких, психотерапевта, а може бути допомога в межах групи.

— Групи підтримки допомагають тоді, коли рідні і близькі хоч і хочуть підтримати в горі, але не знають, як це правильно робити. Наприклад, кажуть, скільки можна горювати, займися чимось, чим ще більше травмують людину. А в групах підтримки люди мають схожий досвід.

Олександр мріє, що більшість зустрічей відбуватиметься наживо, адже каже, що онлайн-зустрічі це як зменшена яскравість на моніторі, в такій роботі бракує можливості відчути енергетику людини, та й просто обійняти.

Звернутися на гарячу лінію Українського ветеранського фонду можна за телефоном: 0-800-33-20-29. Лінія доступна 24/7.

Останні новини на Укрнет

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток