Зараз в ефірі:

Як російська агресія загрожує найбільшій в Європі атомній електростанції

26.04.2023
Як російська агресія загрожує найбільшій в Європі атомній електростанції

Вранці 24 лютого 2022 року росія здійснила широкомасштабне вторгнення в Україну. Вже увечері з'явилася інформація про запланований росіянами теракт на території Чорнобильської АЕС. Окупанти були на території ЧАЕС п'ять тижнів. За цей час ставалися локальні пожежі в Чорнобильській зоні, загасити які Україна не могла через російських загарбників. Крім того, станція залишалася без електрики, яка необхідна, зокрема, для охолодження відпрацьованого палива.

31 березня Енергоатом повідомив, що на території ЧАЕС немає російських військ, вони зняли облогу зі Славутича (міста енергетиків станції) і змусили керівництво ЧАЕС підписати "акт прийому-передачі", в якому зазначили, що протягом п'яти тижнів "забезпечували надійну охорону й оборону" атомної електростанції. Вже 2 квітня над Чорнобильською АЕС знову підняли український прапор.

Перебуваючи в Чорнобильській зоні тривалий час і без необхідного захисту, окупанти, ймовірно, отримували високі дози зовнішнього і внутрішнього опромінення. Зокрема, вони проїздили на бронетехніці без радіаційного захисту через високотоксичну зону Рудий ліс і здіймали хмари радіоактивного пилу. Робітники з ЧАЕС, розповідаючи Reuters про дні під окупацією, зазначали, що деякі російські солдати не чули про Чорнобильську катастрофу. Після того, як російські війська залишили Чорнобиль, українському Генштабу стало відомо, що в окупантів поширюються панічні настрої через радіаційне опромінення, а жителям білоруського селища Брагін рекомендували уникати контактів з військами рф, які відійшли з Чорнобиля.

З деокупацією території Чорнобильської АЕС ризики ядерної небезпеки не зникли. Присутність російських окупантів на території найбільшої в Європі атомної електростанції — Запорізької АЕС — пряма загроза ядерній безпеці усього людства. Наразі українська сторона отримує сигнали про те, що росіяни некоректно експлуатують обладнання окупованої ЗАЕС. Враховуючи шалений дефіцит фахових атомників, які потрібні для експлуатації тимчасово окупованої Запорізької АЕС, та побоюючись українського наступу, окупанти готуються до довготривалого утримання в заручниках співробітників ЗАЕС.

У цій ситуації Україна розраховує тільки на те, що постійна місія експертів МАГАТЕ, яка присутня на станції, зможе запобігти знищенню устаткування та некоректній експлуатації самої станції. Україна зі свого боку робить усе належне, аби експлуатація станції була безпечною, зокрема, постачає електроенергію на ЗАЕС з української енергосистеми, що дозволяє забезпечувати живлення систем безпеки ядерного об'єкта. Своїми діями в Україні росія порушує усі принципи ядерної та радіаційної безпеки. Єдиний шлях до відновлення радіаційної безпеки Європи — це безумовна демілітаризація та створення надійної зони безпеки навколо Запорізької АЕС. Про це розповів голова МЗС України Дмитро Кулеба.

— Поки російські війська та важка техніка залишаються на станції, поки продовжуються російські провокації, загроза інцидентів залишається дуже високою. Це пріоритет для всієї міжнародної спільноти — спільно працювати над деокупацією ЗАЕС, щоб припинити радіаційний шантаж Москви, — зазначив Кулеба.

Міністр наголосив, що демілітаризація ЗАЕС — це складне, але реалістичне завдання. Україна спільно із міжнародними партнерами та МАГАТЕ працює над виконанням цього складного завдання заради відновлення безпеки для десятків країн та мільйонів людей.

Чорнобильська аварія стала не тільки найбільшою екологічною катастрофою 20 століття, а й уроком всьому людству, показавши, що ядерна енергія, яка вийшла з-під контролю, не визнає кордонів. Наслідки Чорнобиля стали суворим попередженням щодо масштабу відповідальності за життя, здоров’я людей та екологічну безпеку планети.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток